Osmanlı’dan bugüne, kadın-içki ilişkisi üzerine bir araştırma kitabı: ‘Kadehlerdeki Dudak İzleri’

Osmanlı’dan bugüne, kadın-içki ilişkisi üzerine bir araştırma kitabı: ‘Kadehlerdeki Dudak İzleri’

Gazeteci yazar Şengün Kılıç Hristidis’in hazırladığı “Kadehlerdeki Dudak İzleri” adlı kitap Anason İşleri yayınlarınca okura sunuldu.

Şengün Kılıç Hristidis’in arşiv belgelerinden canlı tanıklara kadar uzanan kapsayıcı bir araştırmayla hazırladığı kapsamlı kitapta, kadın – rakı/içki ilişkisinin Osmanlı’dan Cumhuriyet ve günümüze kadar gelen izi sürülüyor.

Çok sayıda kişinin yazı ve röportajlarla katkı sunduğu kitapta, kadınların “rakı içen kadın” güzellemelerini alay konusu yaparak, bütün bir rakı kültüründe/mekânlarında kendilerine nasıl bir alan açtığı anlatılıyor.

“Bir kadının değil eğlenmek, sadece yemek yemek için lokantaya gidebilmesinin Cumhuriyet’le birlikte mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Ya çok yakın zamana kadar geçerli olan bir ‘zaptiye’ kanununa göre, içkili yerde bulunan bir kadının müşteri de olsa ‘vesika’ göstermesinin gerekli olduğunu?”

Yazılarıyla ve röportajlarıyla kitaba katkı sunanlar:

Mutlu Tönbekici, Meri Sevilya, Aybala Yentürk, Sula Bozis, Sumru Toydemir, Efi Kanner, Canan Balkan, Pakize Türkoğlu, Aslı Davaz, Harun Kolçak, Aydın Engin, Ilgın Su, Berrin Tablacıoğlu, Feraye Işıl, Naim Dilmener, Melis Sökmen, Ebru Çapa, Sevda Ferdağ, Elif Key, Racia Adar, Neslihan Kayserilioğlu, Nisan Akman, Şafak Gürgen, Gülten Şen, Ece Aksoy, Deniz Türkali, Güzin Değişmez, Fügen Basmacı, Nilay Lale Yılmaz, Didem Yerdelen, Çağla Öztek, Banu Tuna, Demet Özlen, Filiz Çay, Saadet Kıcır, Burcu Barakacı ve Esin Gedik.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal