Osmanlı hazineleri Londra’da satılacak

Osmanlı hazineleri Londra’da satılacak

Osmanlı saraylarından bir dizi eser, 2-7 Ekim arasında Londra’da, Sotheby’s’in New Bond Street’te bulunan galerisinde 2-6 Ekim arasında görülebilecek, ardından 7 Ekim’de satışa sunulacak.

“İslam Dünyası Sanatları” adıyla düzenlenecek müzayedede, Osmanlı dönemi tombak zırh parçaları, sedef kakmalı objeler (yaklaşık 1640) ve İznik çinilerinden nadir örneklerin yanı sıra 1583 yılından kalma bir “Tılsımlı Gömlek” de sergilenip satılacak.

Öne çıkan eserler

osmanli2Tılsımlı gömlek

Sık sık Türkiye’ye geziler yapmış olan Yakın Doğu uzmanı Theron J. Damon (ölümü 1973) Harvard Üniversitesi (Cambridge), Fogg Sanat Müzesi’nde 1951 yılında Türk tarihi konulu ilk serginin bir bölümünü kendi çabalarıyla oluşturmuştu. Müzayedede onu koleksiyondan iki eser mevcut.

Bu eserlerin en göze çarpanı 1583 yılına ait Osmanlı tılsımlı gömleğidi: Değer aralığı 60.000-80.000 sterlin. (Yaklaşık 216 bin TL-288 bin TL) Yüksek dereceli bir saray memuru için yapıldığı belirtilen bu gömleğin üzerinde, özgün canlı renkler ve parlak altın yaldız, Kuran ayetleri, dualar ve münacatları merkezine alan bir geometrik tasarım vurgulanmakta. Tılsımlı gömleklerin giyen kişileri kötülüklerden koruduğuna inanılıyordu.

osmanli3Sedef kakma kutu

Yaklaşık 1649 yılından kalma, muhteşem bir Osmanlı bağa ve sedef kakma kutu, 70 bin-100 bin sterlin (yaklaşık 252 bin TL-360 bin TL) açılış fiyatıyla satışa sunulacak.

Sekizgen formlu kutu, bağa, sedef ve fildişi malzemenin kullanımıyla dikkat çekiyor. Kutunun tasarımı her ikisi de ikonik Osmanlı temaları olan klasik hilal, ay ve yıldız, kapak üzerinde çintemani motiflerinden oluşuyor. Buradaki tasarım (ve bu tasarımın tarihi) 1638-9’da inşa edilen Topkapı Sarayı’ndaki Bağdat Köşkü’nün pencere kapaklarında yer alan aynı çintemani motifleriyle ilintili ve bu motifler mobilyalarda nadir olarak görülür.

osmanli4İznik çinisi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde sarayın himayesinde imal edilen sanat harikası eserlerden biri olan, “Şam” üslubundaki İznik çinisi tabak yaklaşık 1540’ta Türkiye’de üretilmiş. Değer aralığı 70 bin-100 bin sterlin. (Yaklaşık 252 bin TL -360 bin TL) Geleneksel tabirle “Şam üslubu” olarak adlandırılan bu tabak, İznik tasarımının en iyi ve en nadir örneklerinden olan küçük bir seramik grubuna ait;  siyah konturlu ıhlamur ya da zeytin yeşili, kobalt mavisi, pastel pembe renk paletinden oluşan bitkisel ağırlıklı desenleri göze çarpmakta.

Osmanlı ‘Tombak’ Göğüs Plakası

16.-17. yüzyıldan kalma nadir tombak göğüs plakasının (krug) görsel ihtişamın askeri güce denk, hatta üstün olduğu Osmanlı imparatorluk ordusunun görkemine, varsıllığına ve haşmetine tanıklık ettiği belirtiliyor. Esasen savaşta kullanılamayacak kadar yumuşak olan bakır alaşımından imal edilen bu parça muhtemelen vezirin ya da hatta sultanın kendisinin yeniçeri merasim muhafızlarından birine aitti. Değer aralığı 180 bin – 220 bin sterlin. (Yaklaşık 650 bin TL – 790 bin TL)

Fildişi Osmanlı asa

Fatih Sultan Mehmet ve ordusunun Konstantinopolis’i 1453 yılında alışını izleyen yıllarda şehir 8 yüz yılı aşkın bir süre devam eden Ortodoks Bizans egemenliğinden İslam idaresine geçti.  Bu gümüş, bağa, sedef ve fildişi kakma asa, Bizans ve Osmanlı geleneklerinin bileşiminin ve Osmanlı fethinin ardından ortaya çıkan yeni estetik anlayışın bir simgesi.

Müzayedede Osmalı dönemi eserlerinin yanı sıra, Filistin, Mısır, Lübnan gibi ülkelerden de tarihi değeri yüksek eserler satışa sunulacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal