Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 5 Şubat 2021’e ertelendi.

Hak savunucusu ve kültür alanına katkılarıyla tanınan iş insanı Osman Kavala, yeniden tutuklanması ardından ilk kez hâkim karşısına çıktı. Savunmalarda suçlamaların hiçbiri somut delile dayanmadığı vurgulandı.

Kavala, İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1144 gündür tutuklu bulunduğu Slilivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katılırken, Kavala’nın avukatları Köksal Bayraktar, Tolga Aytöre ve Reha Boduroğlu duruşma salonunda hazır bulundu.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Osman Kavala için hazırladığı 64 sayfalık iddianameyi tam da Kavala’nın Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurunun karara bağlanacağı gün tamamladı ve mahkemeye sundu. Yeni iddianamede “Gezi olaylarını koordine ettiği” iddiasıyla açılan ancak beraatle sonuçlanan davadaki iddialar tekrarlandı. İddianamede, beraatle sonuçlanan bu davadaki iddialara benzer savlar esas alınarak Kavala’nın “casusluk” ve “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlamalarından ceza alması talep edildi. Bu suçlamalar, iddianamede “ABD’li Henry Barkey ile Kavala arasında kritik zamanlardaki temaslar” ifadesi ile gerekçelendirildi, ancak herhangi “açık/somut bir temas” ortaya konmadı.

Barkey ile ilgili bir dizi ciddi suçlamanın sıralandığı iddianamede, Kavala ile ilgili suçlamanın temeli, “iki ismin telefon sinyallerinin birbirine yakın baz istasyonlarından alınmasının aynı mahalde bulunduklarını gösterdiği” savına oturtuldu. Ancak somut bir temasın ortaya konmadığı iddianamede, Kavala’dan “açık irtibat” elde edilememesi, “Barkey’in casusluk ve istihbarat konusundaki uzmanlığına” bağlandı.

Somut kanıtlara dayanmayan iddianamede Kavala için “anayasayı ortadan kaldırmak” başlıklı 309. maddeden ağırlaştırılmış müebbet hapis ve “casusluk” başlıklı 328. maddeden 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Osman Kavala: ‘Suçlamaların hiçbiri somut delile dayanmıyor’

Osman Kavala savunma yaptı:

“Bu iddianamedeki suçlamaların hiçbiri somut bir delile dayanmamaktadır. Bu suçlamalar sorumlu olduğum çalışmalara taban tabana zıttır. Gezi iddianamesinden alınan deliller nesnel gerçeklik gibi kullanılmış.

Benim Gezi olaylarını önceden bildiğime, hükümeti devirme amacı güttüğüme, şiddet olayına destek olduğuma dair hiçbir somut delil olmasına rağmen bu sUçlamalar yapılmıştır. MASAK raporları aksini söylese de benim Gezi’yi finanse ettiğim iddia edilmiştir. Ve bu iddiaların yer aldığı Gezi davası beraatla sonuçlanmıştır.

Ben hayatım boyunca darbelere karşı çıktım, ordunun siyasete müdahalesine karşı çıktık. İddianamede Adil Öksüz’ün ABD’ye gitmesiyle benim Almanya’ya gitmemin aynı döneme denk gelmesi suçlama konusu yapılmıştır.

Kavala: ‘Henry Barkey ile çalışmamız olmadı’

“Henry Barkey ile birlikte bir çalışmamız olmadı. Barkey ile bir lokantada tesadüfen karşılaşmam dışında hiçbir temasım, görüşmem olmadı. Benim ve Barkey’in cep telefonlarının aynı bölgede olduğu iddia edilmiştir. Ancak hiçbir zaman aynı baz istasyonundan sinyal alınmamıştır. Barkey ile aramızda herhangi bir görüşme tespit edilemediği halde Barkey ile 15 Temmuz darbe girişimini planladığım ve casusluk faaliyetinde bulunduğum suçlaması yapılmaktadır.

İddianamede Adil Öksüz’ün ABD’ye gitmesiyle benim Almanya’ya gidişimin denk gelmesi temelsiz bir suçlamadır. Benim yurt dışı seyahatlerim şeffaftır. Nerede kiminle görüştüğüm bellidir. Henry Barkey ile yoğun temasta olduğuma dair de hiçbir bulgu yoktur.

İddianamede aleyhime olan delillerin hiçbiri casusluk suçlamasına dayanak değildir.

Kavala: ‘Anadolu Kültür’ün ayrımcılığı körüklediği çok çirkin bir iftiradır’

“İddia makamının Arap Baharı ile ülkemizde yaşananlar arasında paralelelik kurması son derece isabetsizdir. Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta özgür seçimler taleplerden biridir.

Suç sayılacak herhangi bir eylemin yokluğunda iddia makamı Anadolu Kültür’ün bütün faaliyetlerinin suç olduğunı iddia etmiştir. Anadolu Kültür 2002 yılında kurulmuştur, farklı toplumsal kesimlerden gençlerin birbirini dinlemelerini ve sanatsal faaliyet yapmalarını destekler. Anadolu Kültür’ün ayrımcılığı körüklediği çok çirkin bir iftiradır.

İzninizle Anadolu Kültür’ün faaliyetlerinden örnek vermek istiyorum:

2004-2007 yılları arasında Bandırma, Kars ve Tekirdağ F tipi cezaevlerinde mahkum ve tutukluların yazdıkları kitaplaştırıldı. Anadolu Kültür uzmanları bir araya getiren çalışmalar yaptı. 2010 yılında 1915’te İstanbul’da tutuklanan Gomidas anısına bir konser düzenlendi. Bu etkinlik İstanbul Kültür Başkenti etkinliklerine dahil edildi…”

Kavala: ‘Yıllarca tutuklu kalmam sıradan bir hak ihlali değildir’

“Gerçeklikten kopuk, bu kadar tuhaf suçlamalarla AİHM’in yerel mahkemenin kararlarına rağmen yıllarca tutuklu kalmam sıradan bir hak ihlali değildir.

Umarım bu iddianame yurttaşlarımızın yıllarca temelsiz iddialarla yargılanmasının ve tutuklanmasının son örneği olur.”

Kavala’nın beyanı sona erdi

Osman Kavala’nın beyanı sona erdi.

Mahkeme başkanının sorusu üzerine Kavala, “Bugüne kadar herhangi bir suçlamaya dair savcı tarafından sorgulanmadığımı iletmek istiyorum” dedi.

Osman Kavala’nın savunmasının ardından duruşmaya tanık ifadeleri ve avukatların savunmalarıyla devam edildi. Kavala’nın avukatları müvekkillerinin tahliyesini istedi. Taleplerin ardından duruşmaya 15 dakika ara verildi.

Aranın ardından Kavala’nın avukatlarının tahliye taleplerine karşı mütalaasını veren duruşma savcısı, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamını istedi. Duruşmaya ara karar için tekrar 15 dakika ara verildi.

Kavala’nın tutukluluğun devamına karar verildi

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Duruşma 5 Şubat 2021’e ertelendi.

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal