Osman Kavala iddianamesini hazırlayan savcı, Adalet Bakan Yardımcısı oldu

Osman Kavala iddianamesini hazırlayan savcı, Adalet Bakan Yardımcısı oldu

Adalet Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Cengiz Öner görevden alındı. Öner’in yerine İstanbul Başsavcı Yardımcısı Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcılığına atandı.

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmî Gazete’de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre, Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alındı ve Bakan Yardımcılığına, İstanbul Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz atandı.

Osman Kavala hakkında ikinci iddianameyi hazırlamıştı

Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanan Yılmaz, Gezi Direnişi davasından beraat eden Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” suçlamalarıyla ikinci iddianameyi hazırlamıştı.

Hasan Yılmaz

Gezi Direnişi davasında beraat eden Osman Kavala hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Soros’un Türkiye ayağı içerideydi bir manevrayla dün onu beraat ettirmeye kalktılar” demişti. Kavala, tahliye edilmeden Savcı Hasan Yılmaz’ın başvurusu ile yeniden tutuklanmıştı.

Hukuki dayanaktan yoksun olmakla ve somut deliller bulunmamakla eleştirilen iddianameyi yazan Hasan Yılmaz, kabul edilen iddianameden bir hafta sonra atanmış oldu.

Ayrıca 146 avukatın gözaltına alınması kararının altında imzası bulunan Hasan Yılmaz, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistan Konsolosluğundaki aramayı ve Adnan Oktar soruşturmasını da yürütmüştü.

Savcı Hasan Yılmaz, Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı soruşturmaya da bakan savcılardandı.

HSK Birinci Daire Üyesi de oldu

Adalet Bakan Yardımcılığına atanan Hasan Yılmaz, aynı zamanda HSK Birinci Daire Üyesi olarak da görev yapacak.

 

Kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal