Oscar’lı oyuncu George Kennedy yaşama veda etti

Oscar’lı oyuncu George Kennedy yaşama veda etti

Mahkum çete üyeleri hakkında bir film olan 1967 tarihli “Parmaklıklar Ardında”daki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kazanan karakter oyuncusu George Kennedy, 91 yaşında yaşama veda etti.

Kennedy, bir hapishane isyanının kahramanı Paul Newman rolüyle yakaladığı başarıdan sonra, fırtınalı 60’lar sinemasının en önemli filmlerinde yer alma şansı yakaladı. 70’lerde “Çıplak Silah” serisinde Leslie Nielsen’ın sağ kolunu canlandırdı, 80’lerde ise meşhur TV dizisi “Dallas”ın final sezonunda yer aldı.

70’lerde bir felaket filmi olan “Havaalanı 80”de oynadığı Joe Patroni rolüyle Altın Küre’ye aday gösterildi. Yüksek gişe hasılatı yakalayan filmin ardından pek çok devam filmi çekildi ve Kennedy hepsinde yer aldı.

1995 yılında verdiği bir röportajda Kennedy, çocuk yaşta oyuncu olmak istediğine karar verdiğini söylüyordu: “Çocukken bana kendimi iyi hissettiren bir radyo programı dinlediğimi ve anneme insanları tıpkı bu radyo programı gibi iyi hissettirmek istediğimi söylediğimi hatırlıyorum.”

Kennedy aynı zamanda, 2005 tarihli Wim Wenders filmi “Don’t Come Knocking”de ufak bir rolde de yer aldı. En son çalışması ise, Rupert Wyatt’ın yönettiği 2014 tarihli “Kumarbaz” oldu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal