Oscar’da ilklerin yılı

Oscar’da ilklerin yılı

93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülünün sahibi “Nomadland” olurken, filmin yönetmeni Chloé Zhao en iyi yönetmen ödülünü alan ilk Asyalı kadın oldu. Zhao, en iyi yönetmen dalında ödül kazanan ikinci kadın yönetmen olarak da Oscar tarihine adını yazdırdı.

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Akademi Ödülleri, Los Angeles’ta, törene yıllarca ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ve Union Garı başta olmak üzere farklı mekânlarda düzenlenen törenlerle sahiplerine teslim edildi. Oscar adaylarının Altın Küre, BAFTA ve Emmy ödül törenlerinden farklı olarak, belirlenen stüdyolardan birinde törene katılmasının şart koşulduğu ödül töreni, salgına rağmen test ve sosyal mesafe önlemleri alınarak yüz yüze gerçekleşti.

93. Akademi Ödülleri’nde salgında yapılan törenden ödüllere pek çok ilk yaşandı, neredeyse her ödül Oscar tarihine geçti. Önceki yıllarda “Oscar’lar çok beyaz” protestolarına sahne olan Akademi’nin bu yıl, törenin sunumundan kazananlara çeşitliliğe ve çokkültürlülüğe önem vermesi dikkat çekti.

Zhao, en iyi yönetmen ödülünü kazanan ilk Asyalı kadın

Chloé Zhao imzalı “Nomadland” en iyi film dâhil üç ödül kazandı. En iyi yönetmen ödülüne değer görülen Zhao, 93 yıllık Akademi tarihinde Kathryn Bigelow’dan sonra bu dalda ödül alan ikinci kadın yönetmen ve ilk Asyalı kadın oldu. Filmin başrol oyuncusu Frances McDormand ise sergilediği performansıyla en iyi kadın oyuncu dalında ödül kazandı.

Zhao, ödülü kabul ederken yaptığı konuşmada, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” ifadelerini kullandı.

McDormand ise ödül konuşmasında “Macbeth”ten altı yaparak “Herhangi bir sözüm yok, sesim kılıcımda” dedi ve ekledi: “Bizim kılıcımızın çalışmak olduğunu biliyoruz ve çalışmayı seviyorum.”

Kathyrn Bigelow, “The Hurt Locker” (Ölümcül Tuzak) filmiyle 2010 yılında en iyi yönetmen dalında Oscar kazanmıştı.

Frances McDormand konuşma yapıyor. Chloé Zhao arkada onu dinliyor.

Bu yıl Oscar’da Zhao’nun yanı sıra “Promising Young Woman” filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride aday gösterilmişti. Böylelikle Akademi tarihinde ilk kez aynı yıl içinde iki kadın en iyi yönetmen dalında adaylık elde etmişti.

Fennell da ilk uzun metraj filmi “Promising Young Woman” ile en iyi özgün senaryo dalında Oscar’a değer görüldü. Fennell, kazanmayı beklemediğini ifade etti.

Anthony Hopkins ikinci kez en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı

“The Father” filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins, en iyi erkek oyuncu ödülüne değer görüldü. “The Silence of the Lambs”ten (Kuzuların Sessizliği) sonra ikinci kez en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı oyuncu oldu.

“The Father” en iyi uyarlama senaryo ödülüne de değer görüldü.

Anthony Hopkins, “The Father”

En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü “Minari” filmindeki rolüyle kazanan Youn Yuh-jung, bu kategoride ödül alan ilk Güney Koreli kadın oyuncu olarak Oscar tarihine geçti.

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü ise “Judas and the Black Messiah” filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya’ya değer görüldü. Kaluuya kariyerindeki ilk Oscar ödülünü kazanmış oldu.

Youn Yuh-jung, Daniel Kaluuya ve Frances McDormand

‘Bizim acılarımıza kayıtsız kalmayın’

En iyi kısa film ödülü “Two Distant Strangers”a değer görüldü. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

Free şunları söyledi:

“Amerika’da polis her gün ortalama üç kişiyi öldürüyor. Bu, yılda yaklaşık bin kişi eder. Ölenlerin büyük kısmı siyahlar. James Baldwin’in söylediği gibi, ‘Bir insanın yapabileceği en adice şey, başkalarının acısına kayıtsız kalmaktır.’ Bu yüzden sizden kayıtsız kalmamanızı istiyorum. Bizim acılarımıza kayıtsız kalmayın.”

Travon Free

TRT’den ‘trans kadınlar’ ifadesine sansür

Oscar ödül töreni Türkiye’de ilk kez TRT 2’de canlı yayımlandı.

“Ma Rainey’s Black Bottom” ile en iyi saç ve makyaj kategorisinde Oscar kazanan Mia Neal’ın teşekkür konuşmasında yer alan “trans kadınlar” ifadesi TRT tarafında simultane çeviriye alınmadı.

Öte yandan bu yılın en çok adaylık alan yapımı “Mank”, töreden iki ödülle ayrıldı.

93. Akademi Ödülleri’nin tam listesi

En İyi Film: “Nomadland”

En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – “Nomadland”

En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand – “Nomadland”

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins – “The Father”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung – “Minari”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”

En İyi Özgün Senaryo: “Promising Young Woman”

En İyi Uyarlama Senaryo: Florian Zeller ve Christopher Hampton – “The Father”

En İyi Belgesel:  “My Octopus Teacher”

En İyi Uluslararası Film: “Another Round” (Danimarka)

En İyi Animasyon Film: “Soul”

En İyi Görüntü Yönetimi: Erik Messerschmidt – “Mank”

En İyi Kurgu: “Sound of Metal”

En İyi Yapım Tasarımı: “Mank”

En İyi Kostüm Tasarımı: “Ma Rainey’s Black Bottom”

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı: “Ma Rainey’s Black Bottom”

En İyi Görsel Efekt: “Tenet”

En İyi Ses: “Sound of Metal”

En İyi Müzik: “Soul”

En İyi Şarkı: Fight For You – “Judas and the Black Messiah”

En İyi Kısa Film: “Two Distant Strangers”

En İyi Kısa Animasyon: “If Anything Happens I Love You”

En İyi Kısa Belgesel: “Colette”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal