Oscar töreni çokkültürlülüğe sahne olurken, Akademi ‘Green Book’u ödüllendirdi

Oscar töreni çokkültürlülüğe sahne olurken, Akademi ‘Green Book’u ödüllendirdi

91. Akademi Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. “Roma” ve “The Favourite” adlı filmler 10 dalda Oscar’a aday gösterilmesine karşın bu yılın en iyi film ödülü, başrollerini Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin paylaştığı “Green Book” (Yeşil Rehber) adlı filme değer görüldü. En iyi özgün senaryo ödülünü de alan “Green Book”, filmdeki Don Shirley karakterine hayat veren Mahershala Ali’ye en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandırdı.

30 yıldır ilk kez resmi sunucusuz düzenlenen tören, Queen grubunun performansıyla başladı. Queen açılışta iki şarkı seslendirdi.

Oscar’a 10 dalda aday gösterilen Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alfonso Cuarón imzalı “Roma”, yabancı dilde en iyi film ödülünü aldı. Film, Cuarón’a da en iyi yönetmen ve en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini kazandırdı.

‘Hiçbir duvar veya sınır yoktur’

Yabancı dilde en iyi film ödülünü açıklamak için sahneye çıkan Oscar ödüllü İspanyol oyuncu Javier Bardem, ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına inşa etmek istediği duvarı üstü kapalı bir şekilde eleştirdi:

“Bu akşam farklı ülkelerin kültür ve dillerinin önemini ve mükemmeliyetini kutluyoruz. Yaratıcılığı ve yeteneği sınırlayabilecek hiçbir duvar veya sınır yoktur.”

“Roma” ile beraber Oscar’a 10 dalda aday gösterilen bir diğer yapım ise Yorgos Lanthimos imzalı “The Favourite” (Sarayın Gözdesi)  adlı filmdi. “The Favourite”, Olivia Colman’a en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandırdı.

Olivia Colman gözyaşları içinde yaptığı konuşmasına “Of evet gerçekten de stresliymiş” sözleriyle başladı.

Colman, filmin yönetmeni Yorgos Lanthimos’a ve başrolleri paylaştığı Emma Stone ile Rachel Weisz’a teşekkür etti. 25 yıllık eşine ve kendi kategorisinde yarışan diğer oyunculara da teşekkür eden Colman, İngiliz oyuncu Glenn Close’a “Size hep hayrandım, inanın böyle olsun istemezdim” dedi. Colman son olarak “Ve of Lady Gaga” diyerek Gaga’ya öpücük gönderdi.

Rami Malek: Bir göçmenin hikâyesini anlattık

91. Akademi Ödülleri’nin en çok kazanan filmi geceden dört ödülle ayrılan “Bohemian Rhapsody” oldu. Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury’nin hayatına ışık tutan filmdeki performansıyla Rami Malek, en iyi erkek oyuncu ödülüne değer görüldü. “Bohemian Rhapsody” törenden en iyi kurgu, en iyi ses kurgusu ve en iyi ses miksajı ödülleriyle ayrıldı.

En iyi erkek oyuncu ödülüne değer görülen Arap kökenli ilk oyuncu olan Rami Malek, ödülünü alırken şunları söyledi:

“Zor zamanlar geçirenlere sesleniyorum: Hayatını kimseden özür dilemek zorunda hissetmeden yaşayan eşcinsel bir adamın, bir göçmenin hikâyesini anlattık. Bu törende onu ve bu hikâyesini kutluyor olmamız bu tür hikâyelere özlem duyduğumuzun kanıtı. Ben de Mısırlı göçmenlerin oğluyum. Hikâyemin bir bölümü şu anda yazılıyor, daha fazla minnettar olamazdım.”

​Hindistan’da regl döneminde kadınların yaşadığı zorlukları anlatan “Period. End Of Sentence” ile en iyi kısa belgesel ödülünü alan Rayka Zehtabchi, “Regl dönemimde olduğumdan veya başka bir şeyden ağlamıyorum. Yalnızca, regl dönemiyle ilgili bir filmin Oscar kazandığına inanamıyorum” dediği konuşmasında gözyaşlarını tutamadı.

En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü ise “If Beale Street Could Talk” filmindeki performansıyla Regina King’in oldu. Lady Gaga, “A Star Is Born” adlı filmindeki şarkılardan “Shallow” ile en iyi özgün şarkı ödülünü aldı. Altın Küre ve iki Grammy ödüllü Gaga, ilk Oscar ödülünü almış oldu.

Törende Lady Gaga, filmin başrolünü paylaştığı Bradley Cooper ile “Shallow” adlı şarkıyı seslendirdi. Performansları büyük beğeni topladı.

“Spider-Man: Into the Spider-Verse” ile en iyi animasyon ödülünü alan Peter Ramsey,  bu dalda ödül alan ilk siyahi yönetmen oldu, aynı zamanda Akademi siyahi bir süper kahramanı da  böylelikle ödüllendirmiş oldu.

“Black Panther” adlı film de siyahi sanatçılara ödül kazandırdı. En iyi kostüm tasarımı ödülünü kazanan Ruth Carter ve en iyi prodüksiyon tasarımı ödülünü kazanan Hannah Beachler, bu dallardan Oscar’ı kazanan ilk siyahi isimler oldu.

Öte yandan 61. Grammy Ödülleri’nde en iyi film müziği ödülünü alan “Black Panther” Oscar’da da en iyi film müziği ödülünü kucakladı.

91. Akademi Ödülleri’nin kazananları şöyle:

En İyi Film: “Green Book”

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuarón – “Roma”

En İyi Kadın Oyuncu: Olivia Colman – “The Favourite”

En İyi Erkek Oyuncu: Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Regina King –  “If Beale Street Could Talk”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali – “Green Book”

En İyi Özgün Senaryo: “Green Book”

En İyi Uyarlama Senaryo:  “BlacKkKlansman”

En İyi Animasyon Filmi: “Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Yabancı Dilde En İyi Film: “Roma” (Meksika)

En İyi Belgesel Film: “Free Solo”

En İyi Kısa Belgesel: “Period. End Of Sentence”

En İyi Animasyon Kısa Film: “BAO”

En İyi Film Müziği: “Black Panther”

En İyi Ses Kurgusu: “Bohemian Rhapsody”

En İyi Ses Miksajı: “Bohemian Rhapsody”

En İyi Yapım Tasarımı: “Black Panther”

En İyi Görüntü Yönetimi: “Roma” – Alfonso Cuarón

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: “Vice”

En İyi Kostüm Tasarımı: “Black Panther”

En İyi Film Kurgusu: “Bohemian Rhapsody”

En İyi Görsel Efekt: “First Man”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal