Oscar tartışması derinleşiyor: ‘Hollywood duyarlı ve dürüst değil’

Oscar tartışması derinleşiyor: ‘Hollywood duyarlı ve dürüst değil’

2007 yılında “Kraliçe” filmiyle Oscar kazanan oyuncu Helen Mirren, İngiliz siyahi oyuncu Idris Elba’nın, “Beats of No Nation” filmiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmemesinin nedenini, Akademi üyelerinin filmi izlememesine bağları. Elba bu hafta sonu Oyuncular Birliği tarafından ödüllendirilmiş, ayrıca Altın Küre’ye aday gösterilmişti.

Helen Mirren, Elba’nın, bir askerin hikâyesini anlatan filmi hakkında şöyle dedi:

“Idris aday gösterilmedi çünkü çok az insan Somali’de, Kongo’da ya da o tarz yerlerdeki çocuk askerlerle ilgili bir filmi izlemek istedi. Bu filmi izleyip gerçeklerle yüzleşmek istemiyorlar. İnsanlar bu konuların ne kadar önemli olduğunu fark etmiyor. Bu yüzden aday gösterilmedi ama kesinlikle adaylığı hak ediyordu. Şayet aday gösterilseydi bu tartışmayı yapmıyor olurduk, ki yapmalıyız. Bu tartışma son derece önemli. Bu olay bizi bu tartışmayı yapmaya zorladı.”

Mirren asıl meselenin kimlerin aday gösterildiği değil, Hollywood’daki çeşitliliğin nasıl artırılacağı ve farklı etkin kökenden oyuncuların film endüstrisinde yer alması için neler yapılabileceği olduğunu söyledi. 

“Demek istediğim uğraşmamız gereken konu, filmler Oscar’a aday olmadan önce neler yaşandığı… Nasıl filmler yapıldığı, oyuncu kadroları, senaryoları… Bu meseleler kimin Oscar’a aday olduğundan çok daha önemli.”

helen2Öte yandan, daha önce Oscar kazanan siyahi oyuncular da, ne aday gösterilmenin ne de kazanmanın durumu değiştirdiği konusunda hemfikir. 2001 yılında “Kesişen Yollar” filmindeki rolüyle Oscar kazanan ve bugüne kadar en iyi kadın oyuncu ödülünü alan farklı kökenden tek oyuncu olan Halle Berry, katıldığı bir konferansta konuyla ilgili açıklama yaptı: 

“Ödülü aldığım o an ‘bu gece burada bir kapı açıldı’ dediğimde, ödülün bir değişimi ateşlediğine, bir engel kaldırdığına tüm varlığımla inanmıştım. Şimdi, neredeyse 15 yıl sonra, beyaz olmayan başka bir kadının o kapıdan geçemediğini bilmek kalbimi kırıyor. Çünkü o anın benden büyük olduğunu düşünmüştüm. Şimdi ‘o kadar da büyük’ olmadığını düşünmek kalp kırıcı. 

Şimdi biliyorum ki, ahkâm kesip şikâyet etmek yerine endüstrimizdeki değişimin bir parçası olmak zorundayım. Aktif bir biçimde değişimin parçası olmalıyım ve bunun yolu da kendi projelerimi üretmek. Sırf kendim için değil diğer kadınlar, beyaz olmayan kadınlar için.

Bence Hollywood filmleri dürüst değil ve bunun sebebi, filmlerin beyaz olmayan insanların Amerikan kültüründeki önemini tasvir etmiyor olması.”

En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar kazanan Mo’Nique de açıklamasıyla bu gerçeğin altını çizdi: “Bir siyahi kadın oyuncunun Oscar kazandıktan sonra milyon dolarlık anlaşmalar imzaladığına dair kaç haber okudunuz?” 

Hazırlayan: Haziran Düzkan

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

  • […] Halle Berry maalesef yanılıyordu. Kendi kariyeri Oscar kazandıktan sonra günden güne kötüye gittiği gibi, bir daha bu ödülü kazanan siyah bir oyuncu olmadı. “Fazla Beyaz Oscar” tartışmalarından sonra fikri sorulan Halle Berry yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi. […]

    CEVAPLA