Oscar tarihinde ilk: En iyi film ödülü, Güney Kore yapımı ‘Parazit’in

Oscar tarihinde ilk: En iyi film ödülü, Güney Kore yapımı ‘Parazit’in

92. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho imzalı “Parazit”, ‘en iyi film’, ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi uluslararası film’ ve ‘en iyi özgün senaryo’ dallarında Oscar’a değer görüldü. Böylelikle 92 yıllık Oscar tarihinde ilk kez, İngilizce olmayan bir film ‘en iyi film’ dalında Oscar kazanmış oldu.

Sinema dünyasının en prestijli ödülleri olan Akademi Ödülleri, Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi. Bu yıl da sunucusuz gerçekleşen gecede, Oscar tarihinden bir ilk yaşandı. “1917”, “The Irishman”, “Once Upon a Time… in Holyywood” gibi güçlü rakiplere rağmen “Parazit”, ‘en iyi film’ dahil dört dalda ödül aldı. 92 yıllık Akademi tarihinde ilk defa İngilizce olmayan bir filme ‘en iyi film’ dalında Oscar verilmiş oldu.

Yönetmen Bong Joon-ho, ödülü İspanyol oyuncu Penelope Cruz’dan aldıktan sonra, “Artık bu gece içmeye hazırım” dedi.

Phoenix: ‘Kendimizi dünyanın merkezi zannediyoruz’

“Joker” filminin başrolünde Joaquin Phoenix, filmdeki performansıyla ‘en iyi erkek oyuncu’ dalında Oscar’ı kucakladı.

Altın Küre’deki konuşmasında iklim değişikliğine değinen, BAFTA’da ise sinemada yapılan ırkçılığa dikkat çeken Joaquin Phoenix, Oscar töreninde ırkçılık, cinsiyetçilik, eşitsizlik ve doğal kaynakların tahribatını merkeze aldı.

Konuşmasını, ölen kardeşi River Phoenix yazdığı şiirden “Kurtuluşa sevgiyle koşun ve barış sizi takip edecek” sözleriyle noktalayan Phoenix, şunları söyledi:

“Çok uzun zamandır hep birlikte karşı karşıya olduğumuz sorunları düşünüyorum ve bazen şöyle hissediyoruz ve hissettiriliyoruz ki farklı amaçlara ve öncülüklere liderlik ediyoruz aslında ama ben bir ortaklık görüyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, hayvan hakları olsun bunlardan bahsederken adaletsizliğe karşı bir mücadeleden bahsediyoruz. Bir ülkenin, bir ırkın, bir cinsiyetin ve bir türün egemenlik ve istismarı hakkı olduğu fikrine karşı çıkıyoruz. Doğal dünyadan çok korktuğumuzu düşünüyorum ve hepimizin suçlu olduğu egosantrik, benmerkezci bir dünya bakışı var. Kendimizi dünyanın merkezi zannediyoruz. Tabiata gidip kaynaklar için onu sömürüyoruz. Bir ineğin yavrusunu çalıyoruz. Sonra sütünü alıp kahvemize koyuyoruz. Kişisel değişim fikrinden korkuyoruz ve bir şeyleri feda etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Değişim sistemleri geliştirerek çevreye faydalı olabiliriz.”

‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünü ise “Judy” filmindeki rolüyle Renee Zellweger kazandı.

Pitt’ten ödül konuşmasında siyasi gönderme

Brad Pitt, Quentin Tarantino’nun “Once Upon a Time… in Hollywood” filmindeki performansıyla ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında Oscar’a değer görüldü.

Oyunculuk kategorisinde ilk defa Oscar ödülü kazanan Pitt, teşekkür konuşmasında, ABD Başbakanı Donald Trump’ın azil sürecinde dinlenmeyen tanıklara gönderme yaparak, “Konuşma yapmam için 45 saniyelik sürem olduğunu söylediler, Senato’nun John Bolton’a tanıdığı süreden 45 saniye daha fazla” dedi.

‘En iyi yardımcı kadın oyuncu’ ödülünü ise Noah Baumbach imzalı “Marriage Story” filmindeki performansıyla Laura Dern aldı. Dern, Netflix’e oyunculuk kategorisinde ilk Oscar’ı da kazandırmış oldu.

Natalie Portman, aday gösterilmeyen kadın yönetmenleri ceketine işledi

Kadın yönetmenler. 87 yıldır olduğu gibi bu yıl da ‘en iyi yönetmen’ dalında aday gösterilmediler. Söz konusu durum bu yıl da tartışmalara sebep olurken, Natalie Portman, kadın yönetmenlerin adlarını taşıyan bir ceketle törene katılarak konuyu protesto etti.

​Portman’ın ceketinde Lulu Wang (The Farewell), Greta Gerwig (Little Women) ve Mati Diop (Atlantics) gibi bu yıl aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin adları yer aldı.

Eminem, ‘Lose Yourself’i 17 yıl sonra sansürsüz seslendirdi

Bu yılki törende Elton John, Emine ve Billie Eilish sahnedeydiler.

2003 yılında “8 Mile” filminde yer alan ve ‘en iyi şarkı’ dalında Oscar’a değer görülen “Lose Yourself” şarkısını  sansürsüz bir şekilde söylemesine izin verilmeyen Eninem, 17 yıl sonra şarkıyı Oscar ödül töreninde nihayet sansürsüz olarak seslendirdi.

92. Akademi Ödülleri’nde kazananlar şöyle:

En İyi Film: “Parazit”

En İyi Yönetmen: Bong Joon-ho – “Parazit”

En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix – “Joker”

En İyi Kadın Oyuncu: Renée Zellweger – “Judy”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt – “Once Upon a Time… in Hollywood”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern – “Marriage Story”

En İyi Özgün Senaryo: Bong Joon-ho ve Han Jin Won –” Parazit”

En İyi Uyarlama Senaryo: Taika Waititi – “Jojo Rabbit”

En İyi Uluslararası Film: “Parazit” – Güney Kore

En İyi Film Müziği: “Joker” (Hildur Guðnadóttir)

En İyi Özgün Şarkı: “(I’m Gonna) Love Me Again”, “Rocketman” (Elton John ve Bernie Taupin)

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: “Bombshell”

En İyi Kostüm Tasarımı: “Little Women”

En İyi Görsel Efekt: “1917”

En İyi Kurgu: “Ford vs. Ferrari”

En İyi Görüntü Yönetmeni: “1917” (Roger Deakins)

En İyi Ses Kurgusu: “Ford v Ferrari”

En İyi Ses Miksajı: “1917”

En İyi Belgesel: “American Factory”

En İyi Kısa Belgesel: “Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl”

En İyi Animasyon Filmi: “Toy Story 4”

En İyi Kısa Animasyon: “Hair Love”

En İyi Kısa Film: “The Neighbor’s Window”

En İyi Yapım Tasarımı: “Once Upon a Time in Hollywood”

En İyi Sinematografi: “1917”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal