Oscar ödüllü besteci Ennio Morricone hayatını kaybetti

Oscar ödüllü besteci Ennio Morricone hayatını kaybetti

Film müziklerinin efsane ismi dünyaca ünlü İtalyan besteci Ennio Morricone 91 yaşında hayata veda etti.

DHA’dan aktarılan haberlere göre, western tarzında yaptığı müziklerle ün kazanan Morricone 2016 yılında 88. Oscar Ödülleri’nde “The Hateful Eight” filmine yaptığı müziklerle en iyi film müziği dalında Oscar kazandı.

Ennio Morricone hakkında:

1928 doğumlu İtalyan müzisyen Ennio Morricone, 20. yüzyılın en tanınmış ve takdir görmüş film müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor. 500’den fazla film ve diziye müzikleriyle hayat veren sanatçı, en çok Sergio Leone filmlerine yaptığı müziklerle hatırlanıyor.

Western filmlerinin müzikleriyle bilinir

Sanatçının çalışmaları elektronika’dan rock’a, konçerto’dan avant-garde caz’a kadar çok geniş bir yelpazenin içinde yer aldı. Bunların nispeten az bir kısmı western tarzında olmasına rağmen, en çok bu işleriyle ün kazandı.

Morricone’nin minimal, rafine müzik tarzı bilhassa “İyi, Kötü ve Çirkin” (“The Good, the Bad and the Ugly”, Sergio Leone, 1966) ve “Batıda Kan Var” (“Once Upon a Time in the West”, Sergio Leone, 1968) gibi klasik spagetti westernlerinde kendini gösterdi. Yine Sergio Leone’nin 1984 yapımı unutulmaz filmi “Bir Zamanlar Amerika” (Once Upon a Time in America) filminin de müzikleri onun elinden çıkmıştı.

Daha yakın zamanlarda, “Misyon” (“The Mission””, Roland Joffé, 1986), “Dokunulmazlar” (“The Untouchables”, Brian DePalma, 1987), ve “Cennet Sineması” (“Cinema Paradiso”, Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmlere yaptığı müziklerle konuşuldu ve olumlu eleştiriler aldı.

Günümüz yönetmenleri, başta Quentin Tarantino olmak üzere Morricone’nin geçmiş çalışmalarına filmlerinde yer vermeyi sürdürüyor.

Morricone, 2007 yılında Onursal Oscar ödülüne değer görüldü. 2016 yılında 88. Oscar ödüllerinde “The Hateful Eight” filmine yaptığı müziklerle en iyi film müziği dalında Oscar kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal