Ortak Yapım’dan on yeni tiyatro eserine destek

Ortak Yapım’dan on yeni tiyatro eserine destek

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin Ortak Yapım projesi kapsamında seçtikleri on oyun açıklandı.

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM’nin yeni tiyatro yapıtları üretilmesi amacıyla başlattığı Ortak Yapım projesiyle on yeni yapımın Türkiye tiyatrosuna kazandırılması amaçlanıyor.

Ortak Yapım projesi kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşinin yazarı projenin seçici kurulu tarafından belirlenmiş; kalan beş metin için ise açık çağrı yapılmıştı. Açık çağrıya bir ayda toplam 786 proje başvurmuştu.

Ön değerlendirme kurulu ile oyuncu Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, oyuncu Mert Fırat, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen, yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, oyuncu Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’dan oluşan seçici kurul, açık çağrıya gelen başvuruları değerlendirdi. Proje kapsamında Ceyda Aşar’ın “Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah”, Gökhan Erarslan’ın “Nuh’un Gemisini Aramak”, Şamil Yılmaz’ın “Haset”, Ülkü Oktay’ın “Fikri’nin Vişne Bahçesi” ve Zeynep Kaçar’ın “Şirket” adlı oyunları desteğe değer görüldü.

Seçilen beş oyunun yanı sıra, seçici kurul tarafından belirlenen beş oyun yazarı da proje kapsamında sahnelenecek oyunlarının yazımını tamamladı. Ortak Yapım projesi için Ahmet Sami Özbudak “Şimdi Gerçek Bir Şey” adlı oyunu, Ceren Ercan “Beni Sakın Yumruklardan” adlı oyunu, Ebru Nihan Celkan “Bir İhtimal Daha Var” adlı oyunu, Firuze Engin “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri ” adlı oyunu ve Yeşim Özsoy “Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar” adlı oyunu kaleme aldı.

Her kurum ikişer oyunun yapımcılığını üstlenecek

Ortak Yapım projesiyle her bir kültür kurumu iki oyunu destekleyecek.

Bu kapsamda BKM Ahmet Sami Özbudak’ın ve Zeynep Kaçar’ın oyunlarının, DasDas Ebru Nihan Celkan’ın ve Ceyda Aşar’ın oyunlarının, ENKA Sanat Firuze Engin’in ve Gökhan Erarslan’ın oyunlarının, İKSV Ceren Ercan’ın ve Şamil Yılmaz’ın oyunlarının ve Zorlu PSM Yeşim Özsoy’un ve Ülkü Oktay’ın oyunlarının yapımcılığını üstlenecek.

Oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilecek.

Oyunun ilksahnelenişi de 2021 yılı içinde yapımcılığı üstlenen kurum tarafından belirlenen bir sahnede gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal