Orkestra şefi ve piyanist Andre Previn 89 yaşında hayata veda etti

Orkestra şefi ve piyanist Andre Previn 89 yaşında hayata veda etti

Alman asıllı ABD’li orkestra şefi, besteci ve piyanist André Previn 89 yaşında hayata veda etti. Previn, özellikle Fransız izlenimci, 19. ve 20. yüzyıl Rus ve 20. yüzyıl İngiliz müziğine yakınlık duymuş, Broadway müzikallerinden sinema için yaptığı müzik düzenlemeleriyle dört kez Oscar kazanmış, caz, pop, film müziği ve klasik müzik arasındaki sınırları zorlayan bir müzisyen olmuştu.

1929’da Berlin’de doğan André Previn’in ailesi Nazi baskılarından kaçarak 1939’da Los Angeles’a yerleşti. 1943’te ABD yurttaşlığına geçen Previn, daha yirmi yaşına gelmeden yetenekli bir caz piyanisti olarak tanındı, Ella Fitzgerald gibi ünlülerle çaldı ve başarılı orkestra düzenlemeleri yaptı. 1940’lı yıllarda başta Metro-Goldwyn-Mayer olmak üzere çeşitli stüdyolar için film müzikleri besteledi. Bu arada hem klasik müzikte, hem de cazda ünlü bir piyanist oldu, orkestra şefliğine başladı.

32 yaşında Hollywood’u terk eden Previn klasik müzikte yoğunlaştı. 1967’de Sir John Barbirolli’nin ardından Houston Senfoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğine getirildi. 1969-79 arasında Londra Senfoni Orkestrası’nın, 1976-84 arasında da Pittsburgh Senfoni Orkestrası’nın birinci şefliğini üstlendi. 1984-89 arasında Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın müzik yönetmenliğini yaptı. 1985-88’de Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın müzik yönetmeniydi; 1988-91’de aynı orkestranın birinci şefliğini üstlendi. 1993’te Londra Senfoni Orkestrası’nın birinci şefliğine getirildi.

Hollywood için yazdığı müziklerin yanı sıra bir senfonisi, konçertoları, oda müziği yapıtları ve şarkıları bulunan Previn’in “Müzikle Yüz Yüze” ve “Orkestra” gibi kitapları da yayımlandı.

Previn’in ilk operası “Arzu Tramvayı” galasını 1998’de San Francisco Operası’nda yaptı ve Blanche DuBois rolünü Renée Fleming üstlendi.

1970’lerin ilk yarısında BBC Televizyonu’nda cumartesi akşamları “André Previn’in Müzik Gecesi” başlığı altında programlar düzenledi. Bu programlarda Londra Senfoni Orkestrası’nı bir haftada 65 yıllık konser yaşamından daha çok insan izledi.

Previn’in özel yaşamı da basında çok yer aldı. Beş kez evlenen Previn’in sinema oyuncusu ve aktivist Mia Farrow’dan üç çocuğu oldu. Previn-Farrow çifti ayrıca üç çocuğu da evlat edindi ve bu çocuklardan Soon-Yi, sonradan Farrow’un Previn’den ayrıldıktan sonra birlikte olduğu Woody Allen’la evlendi.

Beşinci evliliğini ünlü keman virtüözü Anne-Sophie Mutter’le yapan Previn, Mutter için bir keman konçertosu besteledi.

Sekseninci doğumgününde pişmanlıklar yaşayıp yaşamadığı sorulan Previn, “Özel yaşamımda evet,” diye yanıt vermişti. “Özel yaşamımda çok kötü seçimler yaptım. Ama profesyonel yaşamımda hayır!”

 

Kaynak: Guardian

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal