Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ martta yayımlanacak

Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ martta yayımlanacak

Orhan Pamuk’un kaleme aldığı “Veba Geceleri” mart ayında Yapı Kredi Yayınları’nca (YKY) okura sunulacak.

Pamuk, dört yıldır üzerinde çalıştığı romanında salgın, karantina, devlet ve birey konularını irdeliyor.

Tarihi, siyaseti ve aşkı konu edinen romanda olaylar 1901’de Osmanlı’nın 29. vilayeti Minger adasında geçiyor.

Pamuk, kendi çizdiği desen, resim ve haritaları da romanına eklemeyi planladığını açıklamıştı.

YKY’nin 2021 listesi

Yapı Kredi Yayınları, 2021 yılında “Veba Geceleri”nin yanı sıra J. K. Rowling’in “Ickabog”, Amin Maalouf’un “Empedokles’in Dostları”, Kazuo Ishiguro’nun “Klara ve Güneş” ve Ahmet Ümit’in “Kayıp Tanrılar Ülkesi” kitaplarını da yayımlayacak.

Javier Marias ve Paul Ingendaay’den futbol sevgisiyle ilgili bir kitabı ve İskandinav yazarlardan Dag Solstad ve Erlend Loe’nun kitapları da 2021’de okurla buluşacak.

‘Ickabog’

J.K. Rowling’in bundan on yıl kadar önce, kendi çocuklarına uykudan önce anlatmak için kaleme aldığı özgün masalı “Ickabog” ocak ayında okurla buluşacak. Hayali bir ülkede geçen “Ickabog”, yazarın metinlerinde sık sık işlenen temaları da içeren tek bir hikâyeden oluşuyor.

Rowling’in Türkiye’deki yayıncısı YKY, geçen sonbaharda pek çok ülkede olduğu gibi bu kitap için çocuklara özel bir resim yarışması düzenledi. Yarışmanın kazananları arasından seçilen 34 resim, “Ickabog”un Türkçe baskısında yer alıyor.

‘Empedokles’in Dostları’

Amin Maalouf’un “Empedokles’in Dostları” adlı kitabı şubatta yayımlanacak. Maalouf, 2012’de yayımlanan “Doğu’dan Uzakta”dan sonra kaleme aldığı bu ilk romanında “Uygarlıkların Batışı” kitabında çözümlemeye çalıştığı insanlığın sonu, uygarlıkların kendini yok etmesi gibi olguları işliyor.

‘Klara ve Güneş’

Kazuo Ishiguro’nun Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan sonra kaleme aldığı  “Klara ve Güneş” nisanda yayımlanacak. Kitapta mağazadaki yerinden içeriye göz atmaya gelenlerin ve sokaktan geçenlerin davranışlarını dikkatle izleyen, olağanüstü gözlem yeteneğine sahip Yapay Arkadaş Klara’nın hikâyesi anlatılıyor.

‘Kayıp Tanrılar Ülkesi’

Ahmet Ümit’in kaleme aldığı “Kayıp Tanrılar Ülkesi” ise haziranda okurla buluşacak.  Kitapta Berlin’de başlayıp, Anadolu’da antik Pergamon kentinin surlarında  son bulan bir hikâye anlatılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal