Orhan Pamuk’un balkonundan çektiği fotoğraflar sergilenecek

Orhan Pamuk’un balkonundan çektiği fotoğraflar sergilenecek

Yazar Orhan Pamuk’un Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul’daki evinin balkonundan çektiği fotoğraflar, “Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar” başlığı altında 6 Şubat – 27 Nisan tarihlerinde İstanbul Yapı Kredi Kültür Sanat binasında sergilenecek.

Sergi, Pamuk’un Almanya Göttingen’de bulunan dünyanın en ünlü fotoğraf kitapları yayıncısı Gerhard Steidl tarafından basılan “Balkon” adlı kitabından hareketle oluşturuldu. İlk zamanlar çektiği fotoğrafları başkalarıyla paylaşmaktan çekinen Pamuk, beş yıl sonra “Balkon” kitabı için fotoğrafları düzenlerken aslında çektiği fotoğrafların sadece manzara fotoğrafları değil, kendi ruhunun kayıtları olduğunu fark ettiğini belirtti.

“Aradan geçen zamanda, her fotoğraf, o haftalardaki karanlık, gamlı ruh halimin bir simgesine dönüşmüş gibiydi.”

“Orhan Pamuk-Balkon Fotoğraflar” kapsamında Pamuk’un Aralık 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında telefoto lensli dijital fotoğraf makinesiyle çektiği 8.500’den fazla fotoğraf arasından seçilen 600’den fazla fotoğraf sergileniyor. Çalışma Pamuk’un gözünün önündeki güzelliği muhafaza etme arzusu ve kaydetme merakıyla hayat buluyor.

Marmara Denizi’nin, Boğaz’ın Haliç’in, dağların, adaların, gemilerin, kuşların ve kentin kendine özgü akışını, değişimini, doğunun naifliğiyle batının sanayileşmesinin birleşimini gösteren fotoğraflar sonsuz, parlak ışıklar ve renklerle bütünlük yakalıyor.

“Manzaraya tekrar ve tekrar bakma –daha doğrusu, fotoğraflarını çekme– ihtiyacı hissettim çünkü yazmakta çok zorlanıyordum.” Nihayetinde, “balkonumun manzarası beni sükunete ve içe bakmaya, somut dertleri bırakıp daha entelektüel uğraşlara eğilmeye davet ediyordu. […] O andan itibaren, bir araya getirerek saklamak zorunda olduğum özelliklerle dolu bereketli, el değmemiş bir zemine dönüştü o manzara.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal