Orhan Pamuk’tan ‘Veba Geceleri’ açıklaması: ‘Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur’

Orhan Pamuk’tan ‘Veba Geceleri’ açıklaması: ‘Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur’

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, son romanı “Veba Geceleri”nde Mustafa Kemal Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddialarına, “’Veba Geceleri’nde Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur” sözleriyle yanıt verdi.

Orhan Pamuk’un, Yapı Kredi Yayınları’nca okura sunulan son romanı “Veba Geceleri”nde Mustafa Kemal Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığı iddia edilmişti. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, 12 Nisan’da yayımlanan “Orhan Pamuk romanında Atatürk’le alay mı ediyor?” başlıklı yazısında, “Küçükken kargaları kovalardı’ detayına bile yer vererek Atatürk’le alay ettiğini tartışmasız hale getiren Orhan Pamuk’un niyeti ve amacı nedir?” ifadelerini kullanmıştı.

Yapı Kredi Yayınları, konuyla ilgili bir açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yayınevinin açıklamasında Orhan Pamuk’un görüşlerine de yer verildi. Pamuk’un, “Üzerinde beş yıldır çalıştığım ‘Veba Geceleri’nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Yapı Kredi Yayınları’nın yayımladığı açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya hesaplarında yer alan, Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelere dair iddia ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Yayınevimiz tarafından yayımlanan Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ romanında Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar tamamen asılsızdır.

‘Veba Geceleri’ kitabında yer alan Kolağası Kâmil karakteri, romanın geçtiği ‘hayali’ Minger adasının tüm vatandaşları tarafından bir halk kahramanı ve kurtarıcı olarak görülmektedir” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yazarımız Orhan Pamuk yeni kitabı hakkında bu haber ve yorumlar üzerine ‘Üzerinde beş yıldır çalıştığım ‘Veba Geceleri’nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır’ değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaşmak istemiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal