Orhan Pamuk’tan Aslı Erdoğan’a destek

Orhan Pamuk’tan Aslı Erdoğan’a destek

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki yazıları nedeniyle tutuklanan yazar Aslı Erdoğan’a destek verdi. Orhan Pamuk, daha önce 150’yi aşkın yazar, sanatçı, gazetecinin imzasıyla yayımlanan destek metnini imzaladığını açıkladı. Aralarında Cevat Çapan,  Murathan Mungan, Burhan Sönmez, Elif Şafak, Emrah Serbes, Gürsel Korat, Murat Özyaşar, Murat Meriç, Semih Gümüş, Ayşegül Tözeren, Tanıl Bora, Yiğit Bener’in de olduğu yazar, çevirmen, gazeteci ve eleştirmenler yayımladıkları mesajda Aslı Erdoğan’ın yanında olduklarını duyurmuş, serbest bırakılmasını talep etmişti.

Metinde şu ifadelere yer verildi:

Bir darbe teşebbüsünden kurtulan Türkiye şimdi sonu gelmeyen bir baskı rejiminin içine sürükleniyor. Gazeteciler, akademisyenler ve yazarlar işten atılıyor, tutuklanıyor, işkenceye maruz kalıyor.

Son hedeflerden biri de yazar Aslı Erdoğan oldu.

Onun sesini susturmayı amaçlayan baskı, özgür düşünceye yönelmiş demektir.

Biz o sesi sahipleniyoruz.

Tercih yapması gerekenler, yazarlar değil yöneticilerdir.

Baskı ve zulümle mi yaşam sürecekler, yoksa demokrasi ve kardeşliği mi seçecekler?

Bizler demokrasiden, kardeşlikten ve barıştan yana durmaya, olmamız gerektiği gibi özgür düşüncemizi söyleyip yazmaya devam edeceğiz.

Özgürlük Nöbeti tutulacak

Öte yandan, yarın Aslı Erdoğan’ın tutulduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nin önünde “Özgürlük Nöbeti” başlatılacak. 16.00-18.00 saatleri arasında tutulacak nöbete, aralarında Murathan Mungan, Sema Kaygusuz, Seray Şahiner’in de bulunduğu çok sayıda yazarla birlikte, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Barış İçin Kadınlar Girişimi, Barış Bloku’yla, yazar ve sanatçı örgütlerinin destek vermesi bekleniyor. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal