Orhan Pamuk, Man Booker adayları arasında

Orhan Pamuk, Man Booker adayları arasında

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Man Booker’ın 2016 yılı adaylarını gösteren uzun liste açıklandı. Listede, “Kafamda Bir Tuhaflık” romanının İngilizce baskısıyla Orhan Pamuk da yer alıyor. Pamuk’un romanı 2015 yılı sonunda yurtdışında yayımlanmış, uzun süre çok okunanlar listesinde kalmıştı. Pamuk, romanıyla pek çok övgüye de değer görülmüştü.

Öncesinde İngilizce yazılmış ya da İngiltere’de basılmış eserlere verilen ödülün bu yıl değişen kurallarına göre, artık 52 bin İngiliz Sterlini değerindeki maddi karşılığı yazar ile çevirmen arasında paylaştırılacak. Buna göre Orhan Pamuk ile birlikte, İngilizce çevirmeni Ekin Oklap da ödülün adayları arasında bulunuyor.

Kenzaburō Ōe, Raduan Nassar, Elena Ferrante, Marie NDiaye, Maylis de Kerangal gibi yazarların öne çıktığı listede Fiston Mwanza Mujila ve Aki Ollikainen gibi ilk kez aday gösterilen iki yazar da bulunuyor.

Uluslararası Man Booker ödülünün kısa listesi 14 Nisan’da, kazananı ise 16 Mayıs’ta açıklanacak.

Türkiye’den daha önce Man Booker ödülünü alan yazar olmadı. Pamuk ödüle değer görülürse bu anlamda bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Man Booker’ın 2016 yılı için uzun listesi ödülün internet sayfasından görülebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal