Orhan Pamuk: ‘Ayasofya’nın ibadete açılması ‘Kemal Atatürk’ün laikliğine saygı duymuyoruz’ demek’

Orhan Pamuk: ‘Ayasofya’nın ibadete açılması ‘Kemal Atatürk’ün laikliğine saygı duymuyoruz’ demek’

Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk, Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşı olduğunu belirtti. Pamuk, muhalefetin buna karşı çıkmamasının da kendisini şaşırttığını ifade ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Atatürk Ayasofya’yı müzeye dönüştürmüştü. Bu, Kemal Atatürk’ün laiklik geleneğidir. Lütfen bunu değiştirmeyelim demeye maalesef korkuyorlar” dedi.

Orhan Pamuk, Ayasofya’nın ibadete açılması ve Mustafa Kemal Atatürk konusunda değerlendirmelerde bulundu.

DW Türkçe’ye konuşan Pamuk, 86 yıldır müze olan, Dünya Mirası listesinde yer alan Ayasofya’nın cami olmasıyla ilgili hislerini şu sözlerle paylaştı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Atatürk Ayasofya’yı müzeye dönüştürmüştü. Bunu niye yaptı? Modern dünyaya, özellikle de Batı dünyasına Rum Ortodoks mimarisinin bu başyapıtını müzeye çevirerek ‘Biz Türkler laikiz. Fransız laiklik anlayışını benimseyerek büyük Avrupa kültür ve medeniyetinin bir parçası olmak istiyoruz’ demek istedi. Aldığı karar buydu. Şimdi bunu geriye çeviriyorlar.

“Ayasofya hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar açısından çok büyük önem taşıyor. Dediğiniz gibi müze olarak laik bir alandı. Türkiye Cumhurbaşkanının Ayasofya’yı yeniden camiye dönüştürme kararı sizin için ne anlama geliyor?

“Bu, basitçe, ‘Kemal Atatürk’ün laikliğine artık saygı duymuyoruz’ demek anlamına geliyor. ‘Popüler olmak istiyoruz, popülist olmak istiyoruz’ diyorlar. Dünyanın geri kalanına Batı’dan memnun olmadıklarını söylüyorlar. Bu, benim hoşlandığım bir mesaj değil. Buna eleştirel yaklaşıyorum. Ancak muhalefetin de buna karşı çıkmaması beni şaşırtıyor. Niye karşı çıkmıyorlar? Çünkü bunun çok popüler bir karar olduğunu düşünüyorlar. Maalesef bu, Türk halkının  benimsediği popüler bir karar. Ayasofya’nın kaderini Türk halkının belirlemesi gerek. Ama ben de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ve milyonlarca laik vatandaş gibi ben de buna karşıyım. Ama maalesef sesimiz duyulmuyor. Peki karardan memnun olmayan kişiler niye sesini yükseltmiyor?

“Seslerini yükseltmemelerinin bir nedeni, Türkiye’de buna karşı çıkacak ifade özgürlüğünün bulunmaması. ‘Bu, Kemal Atatürk’ün laiklik geleneğidir. Lütfen bunu değiştirmeyelim’ demeye maalesef korkuyorlar. Türk milleti laik yapısıyla diğer Müslüman milletlerden ayrılıyor ve bunu tüm dünya biliyor. AKP’ye oy verse bile her Türk gizli ya da açık şekilde diğer Müslüman milletlerden farklı olduğu için gurur duyar, ‘Biz Avrupalılar gibi laikiz’ der ve bu Türkiye’ye mahsus bir durumdur. Şimdi aynı anda hem Müslüman hem laik olmaktan duyulan bu gururu yok ediyorlar. Bu Kemal Atatürk’ün projesiydi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal