Orhan Pamuk: ‘Altan, Kavala, Demirtaş… Türkiye’nin hapiste yatan cesur insanları’

Orhan Pamuk: ‘Altan, Kavala, Demirtaş… Türkiye’nin hapiste yatan cesur insanları’

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk, “mutlu ve huzurlu olmadığını” belirtirken, yıllardır cezaevinde tutulan Ahmet Altan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın durumlarına işaret ederek, “Hapishaneleri dolduran muhalif siyasi mahkûmlar serbest bırakılmadıkça toplumun normalleşmesine imkân olmadığını” söyledi.

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan yeni romanı “Veba Geceleri”ni anlatırken, Türkiye’deki gelişmelere ilişkin olarak görüşlerini de paylaştı.

T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Pamuk, Sabuncu’nun, “Mutlu musunuz” sorusunu “zor soru” diye nitelendirerek; mutlu ve huzurlu olmadığını, Türkiye’de on milyonlarca insanın da siyasi ortamdan dolayı kendisi gibi hissettiğini söyledi.

“Sizce toplumda bir umut duyulabilmesi için somut olarak ne yapılmalı” sorusuna, Pamuk, “Romancı Ahmet Altan -arkadaşım-, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş gibi simge isimler var. Türkiye’nin hapiste yatan cesur insanları… Bu açık sözlü muhalifler, diğer bütün muhalif gazeteciler hapisten salıverilmedikçe, hapishaneleri dolduran sayısız siyasi mahkûm serbest bırakılmadıkça toplumun normalleşmesine, kendimizi iyi hissetmemize imkân yok aslında” diye cevap verdi.

Pamuk, ana muhalefet partisi olarak CHP’nin “mutsuzların umudu” olduğunu, saldırıya uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek içinden gelmese de, muhalefetin dış politikada hükümetin destekçisi olmasının içini kararttığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal