Opera’da yönetim krizi: Rengim Gökmen tekrar görevden alındı

Opera’da yönetim krizi: Rengim Gökmen tekrar görevden alındı

24 Temmuz 2014’te görevden alınan ve göreve iade davasını kazanarak 20 gün önce yeniden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevine getirilen Rengim Gökmen, 20 sonra yeniden görevinden alındı. 

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, 24 Temmuz 2014’ten görevden alınan Şef Rengim Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dava açmıştı. Davayı kazanan Gökmen 20 gün önce Mahir Ünal tarafından yeniden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevine atanmıştı. Ancak Bakan Mahir Ünal, 20 gün sonra Gökmen’i yeniden görevden alarak başa vekaleten Selman Ada’yı getirdi.

Süreçte neler yaşandı?

Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanı olduğu dönemde DOB Genel Müdürü olarak atanan orkestra şefi, Prof. Rengim Gökmen, 24 Temmuz 2014’te dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından apar topar görevden alınmıştı. Gökmen, görevden alınmadan kısa bir süre önce, o dönem gündemde olan ve Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü gibi sanat kurumlarının kapatılmasını öngören Türkiye Sanat Kurumu Yasa Tasarısı’na (TÜSAK) karşı çıkmış ve bunu her fırsatta da dile getirmiş, “TÜSAK yasası gelirse, opera bale tamamen biter” demişti.

Gökmen, görevden alınmasının hemen ardından “görevden alınmasının hukuka aykırı olduğu” gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iki ayrı dava açmıştı. Bu davalardan ilki Gökmen’in aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Müzik Direktörlüğü’nden alınmasına ilişkin davaydı. Gökmen, bu davayı kazanmış, ancak göreve iadesi yapılmamıştı. Gökmen, DOB Genel Müdürlüğü’nden alınmasına ilişkin davayı da kazandı. Gökmen’in görevden alınmasıyla ilgili kararların “anayasaya ve yasalara aykırı olduğu” yönündeki son kararın ardından yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Gökmen’i yeniden DOB Genel Müdürü olarak atanmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal