Onat Kutlar anısına… 50. yılında, 50 klasik filmle Sinematek günleri

Sinematek ya da “cinémathèque”, sinema eserlerinin korunduğu, saklandığı, onarıldığı ve gösteriminin yapıldığı merkeze verilen ad. Fransa, Britanya, Rusya, İsviçre gibi ülkelerde örneği olan merkezin Türkiye’deki karşılığı 25 Ağustos 1965’te, Onat Kutlar’ın öncülüğünde kurulan Türk Sinematek Derneği.

Ne var ki, ülkedeki kültür yaşamının en önemli duraklarından olan bu dernek, 80 darbesinde kapatıldı. Buna karşın, dünya sinemasıyla izleyiciyi buluşturan Türkiye Sinematek’i, sinemaseverler için bir efsane olarak yaşamaya devam etti.

Şimdi, Kadıköy Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi işbirliğiyle, Onat Kutların doğumunun 80., Sinematek’in 50. yılında, onun anısına Sinemateki 50 klasik filmin gösterimi ve 50 değerli sunumla canlandıracak.

5 Şubat-27 Mayıs tarihlerine yayılacak tek gösterimlerde, “Tatlı Hayat”tan “Yurttaş Kane”e, “Bisiklet Hırsızları”ndan “Serseri Âşıklar”a, 50 klasik film ücretsiz olarak izlenebilecek.

Daha önemlisi, film gösterimleriyle birlikte, film ve Sinematek üzerine, değerli konukların katılımıyla söyleşiler de düzenlenecek. Örneğin Türkiye Sinematek’inin ilk üyelerinden Jak Şalom “Yol Türküsü”, İlber Ortaylı “Leopar”, Ercan Kesal “Tokyo Öyküsü” filminin gösterimlerinde sinemaseverlerle buluşacak. 50 film arasında yer alan tek Türkiye yapımı film ise Nuri Bilge Ceylanın “Bir Zamanlar Anadolu’da” adlı filmi.

Filmlerin gösterim programı şöyle:

onat2

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal