Onat Kutlar anılacak: ‘Onat Kutlar Bir Şenliktir’

Onat Kutlar anılacak: ‘Onat Kutlar Bir Şenliktir’

Şair, yazar, sinema eleştirmeni Onat Kutlar, ölümünün 25’inci yılında Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anılacak.

30 Aralık 1994’te Taksim’deki The Marmara Otel’de gerçekleşen patlama sonucu ağır yaralanan ve 11 Ocak 1995’te 59 yaşında hayatını kaybeden şair, yazar, sinema eleştirmeni ve Türk Sinematek Derneği kurucularından Onat Kutlar anısına düzenlenen “Onat Kutlar Bir Şenliktir” başlıklı program, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın açılış konuşmasıyla başlayacak.

Zeynep Oral ile Selçuk Metin’in hazırladığı, Oral’ın Cem Davran ile sunuculuğunu yapacağı gecede Hülya Uçansu, Adnan Özyalçıner ve Türk Sinematek Derneği kurucularından Cevat Çapan konuşma yapacak.

Genco Erkal’ın Kutlar’ın eserlerinden bölümler okuyacağı anma programı piyanist İdil Biret’in vereceği resitalle son bulacak.

“Onat Kutlar Bir Şenliktir” programı 12 Ocak Pazar günü saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreya Operası’nda gerçekleştirilecek. Ücretsiz katılımın sağlanacağı etkinlik için davetiyeler Süreyya Operası gişesinden temin edilebilir.

Onat Kutlar hakkında:

25 Ocak 1936’da Alanya’da doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep’te tamamladı.

İlk öyküleri, 1954’te mezun olduğu Gaziantep Lisesi’nin çıkardığı İlke dergisinde yayımlandı.

Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl mimarlık eğitimi aldıktan sonra okuldan ayrıldı. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk okumaya başlayan Kutlar, son dersinin sınavına girmeyerek okuldan ayrıldı ve felsefe okumak üzere 1961’de Paris’e gitti.

İki yıl sonra geri döndüğünde Doğan Kardeş Dergisi’nde çalışmaya başladı.

Erdal Öz, Kemal Özer, Adnan Özyalçıner, Hilmi Yavuz, Doğan Hızlan, Konur Ertop’la birlikte a dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

1959 yılında yayımlanan “İshak” adlı öykü kitabıyla 1960 yılında Türk Dil Kurumu Ödülü’ne değer görüldü.

1965 yılında Türk Sinematek Derneği’ni ve Yeni Sinema dergisini kurdu. 1965-1976 yılları arasında, Türkiye’ye dünya sinemasının kapılarını açan Türk Sinematek Derneği’nde başkanlık görevini üstlendi.

“Yusuf ile Kenan”, “Hazal” ve “Hakkâri’de Bir Mevsim” adlı senaryolar kaleme aldı ve çekilen filmlerle yurtdışı ve yurtiçi festivallerde birçok ödül kazandı.

1975 yılında Polonya tarafından Kültür Madalyası ile ödüllendirildi.

1978’de Kültür Bakanlığı Sinema Yapım ve Gösterim Merkezi’nin kuruluş çalışmaları içinde yer aldı.

1985 yılında Berlin Film Festivali’nde jüri üyeliği yaptı.

İstanbul Film Festivali Düzenleme Kurulu ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı İcra Kurulu’nda çalıştı.

1989’da İranlı şair Füruğ Ferruhzad’ın şiirlerinden bir seçmeyi Celal Hosrovşahi ile birlikte Türkçeleştirerek “Sonsuz Günbatımı” adıyla yayımladı.

1994 yılında Fransız hükümetince, “L’Ordre des Arts et des Lettres” ödülüne değer görüldü.

“Unutulmuş Kent” adlı şiir kitabı 1996’da Fransa’da Rauyamont Vakfı’nca yayımlandı.

Meydan, Yeni Sinema, Milliyet Sanat, Papirüs, Gösteri gibi dergilerde çıkan sinema yazılarını “Sinema Bir Şenliktir”de bir araya getirdi.

Cumhuriyet gazetesindeki yazıları, ölümünden sonra “Gündemdeki Konu” (1995) ve “Gündemdeki Sanatçı” (1995) adlarıyla kitaplaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal