‘Omar ve Biz’e Varşova Film Festivali’nden ödül

‘Omar ve Biz’e Varşova Film Festivali’nden ödül

“Kara Köpekler Havlarken”, “Sev Beni” adlı filmleriyle tanınan Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er’in imzasını taşıyan “Omar ve Biz”, 35. Varşova Film Festivali’nde Ekümenlik Jüri Ödülü’ne değer görüldü.

Dünya ilkgösterimini 25. Varşova Film Festivali’nde gerçekleştiren “Omar ve Biz”, Türkiye ilkgösterimini 29 Ekim’de 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapacak.

Menderes Samancılar ile Cem Bender’in başrolleri paylaştığı filmde Türkiye – Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet’in, aynı apartmanda yaşadığı komşusu Sabri’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasının ardından önyargılarıyla yüzleşmesine odaklanılıyor.

Ushan Çakır, Taj Sher Yakub, Hala Alsayasnehi Volkan Girgin ve Timur Ölkebaş’ın da  rol aldığı filmin görüntü yönetimi Aydın Sarıoğlu’na ait.

Büyük ödül ‘Shindisi’nin

35. Varşova Film Festivali’nde Varşova Büyük Ödülü, Gürcistan’ın bu yılki Oscar aday adayı olan, Dito Tsintsadze imzalı “Shindisi”ye değer görüldü. Film, Tsintsadze’ye de en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı.

Jüri Özel Ödülü’nü İran yapımı “Maskhare Baz”ın aldığı festivalde, yönetmenlerin ilk veya ikinci filmlerinin yarıştığı 1-2 Yarışması kapsamında verilen ödülü Güney Kore yapımı “Move the Grave” aldı.

En iyi belgesel dalında verilen ödül ise Fransa-Belçika ortak yapımı olan “Overseas”a verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal