Ölümünün 225. yıldönümünde Mozart hakkında az bilinen 45 gerçek

Ölümünün 225. yıldönümünde Mozart hakkında az bilinen 45 gerçek

Müzik tarihinin en büyük bestecilerinden Wolfgand Amadeus Mozart, 225 yıl önce bugün  öldü. Ölüm sebebi, Mozart hakkında muallakta kalan pek çok şeyden yalnızca bir tanesi. Ancak araştırmacılar, Mozart’ın sansasyonel yaşamı hakkında çalışmaya devam ediyor. İşte Mozart’ın yaşamı hakkında az bilinen 45 gerçek.

 1. Wolfgang Amadeus Mozart, henüz üç yaşındayken “clavier” (klavye) isimli, eski moda tuşlu-telli bir enstrümanı çalmayı öğrendi. 5 yaşındayken klavsen ve kemanı bir profesyonel kadar iyi derecede çalabiliyordu. 6 yaşındayken kraliyet ailesine konser veriyordu.
 2. Mozart henüz daha harflerle yazı yazmayı öğrenmemişken, notalarla müzik yazabiliyordu.
 3. Mozart yazdığı senfonilerin yarısını 18 ile 19 yaşları arasında yazdı.
 4. Mozart’ın lakabı “Wolfie”dir.
 5. Rock müzisyeni Eddie Van Halen, oğlunun ismini Mozart’ın anısına “Wolfgang van Halen” koymuştur.
 6. Mozart’ın son senfonisi “No.41”, 1788 yılında bestelenmiştir. Bu senfoni aynı zamanda “Jupiter” adıyla da bilinir.
 7. Mozart’ın hayatını anlatan 1984 tarihli film “Amadeus”un soundtrack albümü, Billboard listelerinde 56. sıraya yükselerek, şimdiye kadar en büyük başarıyı yakalayan klasik müzik albümü olmuştur.
 8. Besteci Gustav Mahler’in (1860-1911) ölmeden önceki son sözü “Mozart”tır.
 9. Mozart, bir müziği sadece tek bir sefer dinledikten sonra hafızasına kaydedebiliyor, hata yapmadan notaya dökebiliyordu.
 10. Mozart’ın kız kardeşi Maria Anna (1751-1929) da yetenekli bir piyanistti ancak evlenecek yaşa geldikten sonra halka konser vermesine izin verilmemişti. Babasının kariyer ve evlilik planlarına itaat etmeyen Mozart’ın aksine Maria Anna, babasına karşı uysal bir tutum göstermek zorunda kalmıştı.
 11. Mozart yazdığı tüm müzik tarzlarında bir ustaydı. Çocuk bir yıldız, kuşağının en büyük piyanisti ve henüz 20 yaşındayken Avrupa’nın en tanınmış bestecisiydi. Buna rağmen, yaşamının çoğunu iş arayarak geçirdi.
 12. Mozart 36. yaşında, müzikal kabiliyetlerinin zirvesindeyken ve beş parasız bir halde öldü.
 13. Mozart kısa kariyeri boyunca, ondan çok daha uzun süre yaşayan bestecilerin tümünden daha fazla beste yazdı.
 14. Mozart’ın babası Leopold, Mozart’ın doğumunu “Tanrı’nın mucizesi” olarak tanımlamıştı çünkü doğduğunda çok küçük ve yaşamak için çok zayıf görünüyordu.
 15. Slazburg başpsikoposu Kont Hieronymus von Colloredo, Mozart’ın destekçisi ve işvereni olmasıyla meşhurdur. Beraber çalıştıkları sürede Mozart’ın sürekli izin almasından yorularak onu şu meşhur sözlerle kovmuştur: “Soll er doch gehen, ich brauche ihn nicht!” (Gidebilir, ona ihtiyacım yok!)
 16. Mozart’ın babası Johann Georg Leopold Mozart’ın mizacı hakkında pek çok tartışma yapılmaktadır. Bazı araştırmacılar onu acımasız, yalancı ve sahiplenmeci olarak anlatırken, diğerleri sorumsuz Wolfgang için sağ duyulu bir rehber figürü olarak görmektedir.
 17. Mozart’ın ikinci ismi “Theophilus”tur ancak Latince çevirisini sevdiği için “Amadeus” olarak kullanmıştır.
 18. Mozart, babası ve kız kardeşiyle birlikte tüm Avrupa’nın en saygın hükümdarlıklarını konser vermek için gezmiştir. O dönemde seyahat etmek hayli zor olduğundan, üç Mozart da yolculukları esnasında ciddi hastalıklara yakalanmışlardır. Wolfgang hiçbir zaman güçlü bir adam olmamıştır ve pek çok araştırmacı henüz çocukken geçirdiği bu hastalıkların onu yetişkinliğinde ufak tefek, solgun ve hassas bir hale getirdiğini düşünmektedir.
 19. Mozart 36 yıllık ömrünün 14 senesini evinden uzakta, yolculukta geçirmiştir.
 20. “Mozart kulağı” tabiri, belli bir kulak bozukluğunu tanımlamak için kullanılır. Araştırmacılar Mozart ve oğlu Franz’ın kulağının doğuştan kusurlu olduğuna inanıyorlar.
 21. Muazzam müzikler yazmanın yanı sıra, Mozart’ın dışkı şakalarını çok seven bir mizah duygusu olduğu biliniyor. 21 yaşındayken 19 yaşındaki kuzeni Marianne’e yazdığı mektupta şöyle diyor: “Şimdi sana iyi bir gece diliyorum, yatağına yapabildiğince sıçasın diyorum.” Bununla birlikte araştırmacılar, Mozart ailesinin tümünün birbirlerine tuhaf mektuplar gönderdiğini söylüyor.
 22. 1993 yılında üretilen “Mozart Etkisi” teorisine göre, Mozart dinlemek kişilerin IQ seviyesini geliştiriyor.
 23. Mozart’ın müziğinin epilepsi hastaların yardım ettiği, ineklerin süt üretimini arttırdığı ve doğmamış bebeklerin zeka seviyesini geliştirdiği düşünülüyor. İsviçreli bir atık su arıtma merkezi ise, Mozart’ın müziğinin atık sudaki mikropları bozduğunu iddia ediyor. Merkez bu işlem için “Sihirli Flüt” bestesini tercih ediyor.
 24. Çocuk Mozart Viyana’dayken İmparatoriçe Maria Theresa için performans gerçekleştirmiştir. Mozart, İmparatoriçe’den küçük kızını kendisiyle evlendirmesini isteyerek güldürmüştür. Bu küçük kız, geleceğin Fransız kraliçesi Marie Antoinette’dir.
 25. Mozart’ın cesedinin nerede olduğu konusunda kimse emin değildir. Mozart, geleneğe uygun olarak basit bir mezarlığa defnedilmiştir. Ne bir cenaze töreni yapılmış, ne de bir mezar taşı dikilmiştir.
 26. Mozart’ın toplam 6 çocuğu olmuş ve bunlardan yalnızca ikisi hayatta kalmıştır. Hayatta kalan iki çocuğu Karl Thomas ve Franz Xaver, evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştır.
 27. Mozart tarihte bir piyano konçertosu besteleyen ilk kişidir.
 28. Mozart başarılı operalarından bir hayli para kazansa da, ciddi bir müsrif olduğundan bu parayı koruyamamıştır.
 29. Mozart’ın meşhur “Requiem” eserini sipariş eden Kont Franz von Walsegg’dir. Ancak Kont Mozart’tan besteyi kendi ismiyle yapmamasını istemiş ve dolayısıyla besteyi kendi eseriymiş gibi yutturmayı denemiştir. Eser, henüz tamamlanmadan Mozart ölmüştür.
 30. Mozart toplamda 600’ün üzerinde eser bestelemiştir. Bunlar arasında 41 senfoni, 27 piyano konçertosu, 5 keman konçertosu, 24 konser aryası, 23 yaylı çalgı dörtlüsü, 22 opera bulunur.
 31. Mozart aslında yedi kardeşin en küçüğüdür ancak Maria Anna dışındaki beş kardeşi, henüz bebekken ölmüştür.
 32. Çocukken Mozart’a öğretmenlik yapan tek kişi babasıdır. Mpozart’ın babası çocuklarına müziğin yanı sıra dil ve diğer akademik alanlarda da eğitim vermiştir.
 33. Mozart ilk senfonisini 8 yaşındayken yazmıştır.
 34. Mozart, babasının ısrarıyla 1782 yılında 19 yaşındaki Constanze ile evlenmiştir. Constanze, Mozart’ın ölümünden 18 yıl sonra yeniden evlenmiş ve yeni kocasına Mozart hakkında bir kitap yazması için yardım etmiştir.
 35. Mozart’ın en büyük rakibi, kırktan fazla opera yazan italyan besteci Antonio Salieri’ydi. Yıllar sonra Salieri, Mozart’ı zehirlediğini iddia etti ancak çoğu insan bunu bunamış yaşlı bir adamdan gelen saçma sapan laflar olarak kabul etti.
 36. Mozart öldüğünde Constanze öyle üzüldü ki, onun haslığını kapmak, böylece onunla birlikte ölebilmek için yataktaki ölü kocasının yanına uzanıp ona sokuldu.
 37. Mozart, 1784’te Viyana’da tanıştığı besteci Joseph Haydn ile yakın arkadaştı. İkili bazen birlikte çalardı ve Mozart altı eserini arkadaşına adadı.
 38. Mozart 1787 yılında İmparator Joseph II için çalışırken, genç Ludwig van Beethoven Mozart ile birlikte çalışmayı umarak yıllarını Viyana’da geçirdi. Bu iki bestecinin neden tanışmadığını kimse bilmiyor.
 39. Mozart St. Marx kabristanındaki “ortak mezarlığa” gömüldü. “Ortak mezarlık”, aristokrasiden olmayan insanların defnedildiği bir yerdi. 1801 yılında mezar kazıcı Joseph Rothmayer, iddiaya göre Mozart’ın kafatasını buldu ancak yapılan birçok teste rağmen, kafatasının gerçekten de Mozart’a ait olup olmadığı kesinleşemedi. Bu kafatası şimdi Slazburg’da saklanıyor.
 40. Araştırmacılar bugüne kadar Mozart’ın ölüm sebebi ile ilgili 118 hipotez ortaya sundu. Bunların arasında romatizmal ateş, grip, trişinoz, cıva zehirlenmesi, böbrek rahatsızlığı ve streptokok enfeksiyonu bulunuyor.
 41. Constanze’a göre, Mozart yaşamının son günlerinde “Requiem”i kendisi için bestelemesi nedeniyle zehirlendiğine inanıyordu. Mozart meşhur bestenin sadece üçte ikisini bestelemişken öldü. Beste Franz Süssmayr tarafından tamamlandı ve bugün en çok çalınan versiyon da ona aittir. Araştırmacılar hangi kısımların Mozart tarafından yazıldığı konusunda hala emin değildir.
 42. Constanze, ölümü sonrasında Mozart’ın pek taslak ve çizimini yok etmiştir.
 43. Mozart Katolik olarak doğmuş ve ömrü boyunca bir Katolik olmuştur. En büyük bestelerinden bazıları dini içeriklidir.
 44. Mozart bir tenordur. Ayrıca solaktır.
 45. Mozart’ın yaşamı boyunca pek çok evcil hayvanı olmuştur. Bunların arasında bir köpek, sığırcık kuşu, kanarya ve bir at vardır.

Kaynak: Random History

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal