Olga Tokarczuk, yazar ve edebiyat çevirmenlerini destekleyen bir vakıf kuruyor

Olga Tokarczuk, yazar ve edebiyat çevirmenlerini destekleyen bir vakıf kuruyor

2018 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, katıldığı bir basın toplantısında yazar ve edebiyat çevirmenlerine destek sağlayacak bir vakıf kurmaya hazırlandığını duyurdu.

Tokarczuk, kurulacak vakfın yazar ve edebiyat çevirmenleri dışında edebiyat çalışmaları yapan bölümlere de destek sağlayacağını duyurdu. Yazar, Prose Club’da yaptığı konuşmada vakfın uluslararası iletişim ve tartışma platformu olarak da etkin olacağını söyledi. Vakfın merkezi Wroclaw’da yer alacak; binası ise ünlü Leh şair, Tymoteusz Karpowicz’in bir zamanlar yaşadığı villası olacak.

“Flights” romanıyla kazandığı, Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi on beş kadından biri olan Olga Tokarczuk’un ikincil konumlara itilen çevirmen ve yazarları sevindirmenin yanı sıra  edebiyat dünyasına da önemli katkılar sağlayacak bu kararının arkasında kuşkusuz edebiyata verdiği büyük önem yatıyor. Yazar, edebiyat ve onun önemi üzerine olan fikrini DW ile yaptığı röportajda şu şekilde dile getirmişti:

“İnsanların ufkunu genişletmek, onlara yeni perspektifler sunmak, çok bariz olan bir şeyin aslında çok da bariz olmadığını fark etmelerini sağlamak için; önemsiz bir konuya farklı açıdan baktığında birdenbire başka anlamlar ve katmanlar keşfedeceğini göstermek için kitap yazıyorum. Edebiyat bunun içindir; anlayışımızı, kendi hayatlarımıza ve hayatımızda meydana gelen gelişmelere mana verme yeteneğimizi geliştirelim diye vardır.”

Tokarczuk’un DW ile yaptığı röportajın tamamına şuradan bakılabilir.

 

Kaynak: Bantmag.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal