İşçi Hasan Oğuz adına hatıra kitaplığı

İşçi Hasan Oğuz adına hatıra kitaplığı

Salkım Kooperatifi, koronavirüs teşhisi konulmasına rağmen Galataport şantiyesinde çalışmaya devam eden ve geçirdiği kalp krizi sonrası 12 Nisan günü hayatını kaybeden DİSK Dev Yapı-İş temsilcisi ve inşaat işçisi Hasan Oğuz adına hatıra kitaplığı kuracak.

Hasan Oğuz Kitaplığı, Salkım Kooperafi’nin Kozyatağı yerleşkesinde yer alacak.

Kooperatiften yapılan açıklamada dileyen herkesin ödünç kitap alabileceği, oturup kitabını okuyabileceği bir kitaplık oluşturmanın amaçlandığı ve kitap bağışının beklediğini belirtildi. Açıklama metni şöyle:

‘Hasan’ı çok erken aldılar aramızdan’

“Koronavirüs salgını sürecinde ücretli izin hakkı tanınmadığı için çalışmak zorunda kalan, çalıştığı esnada kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan ve yattığı hastanede COVID-19’a yakalanarak hayatını kaybeden genç bir inşaat işçisi arkadaşımızdı Hasan Oğuz. Dev-Yapı İş sendikasının çalışkan bir emekçisiydi.

Hasan’ı çok erken aldılar aramızdan.

Biz, onun dostları ve arkadaşları olarak anısını yaşatmak için herkese açık bir kitaplık oluşturuyoruz. Dileyen herkesin ödünç kitap alabileceği, oturup kitabını okuyabileceği bir kitaplık.

Sizlerden de Hasan Oğuz Kitaplığı’na kitap bağışı bekliyoruz.

Salkım Kooperatifi’ne Hasan Oğuz Kitaplığı için kitap bağışında bulunmak için adres ve iletişim bilgileri şöyle: Adres: Bayar Caddesi, Şakacı Sokak, No:12, D:1 Kozyatağı-Kadıköy/İstanbul / İletişim:0542 619 16 62”

Ne olmuştu?

33 yaşında yaşamını yitiren Hasan Oğuz, 20 Mart’ta işçilerin salgına karşı hiçbir önlem alınmadığı gerekçesiyle iş bıraktığı Galataport şantiyesinde çalışıyordu. Şantiyede pozitif vakalar çıkmasına rağmen işçiler çalışmaya zorlanıyordu.

Oğuz, Covid-19 tedavisi gördüğü süreçte kalp krizi geçirerek hayata veda etti.

Dev Yapı-İş, Oğuz’un raporunda ölüm nedeni için ‘bulaşıcı hastalık’ yazıldığını açıkladı, daha sonra gelen başka bir ölüm raporunda ise Covid-19 yazıldığı görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal