ODTÜ’de direniş sonuç verdi: Şantiye binalarına yıkım kararı

ODTÜ’de direniş sonuç verdi: Şantiye binalarına yıkım kararı

Çankaya Belediyesi, ODTÜ yerleşkesinde yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için işlemlere başlıyor. Yıkımın ardından bölgede yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapılacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) yapılmak istenen Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu için yaklaşık 3 ay süren direniş sonuç verdi. Ankara Çankaya Belediyesi ekipleri dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu. ODTÜ’de tartışma yaratan ve protestolara neden olan KYK yurdu projesi için bir ay önce polis şiddetine başvurularak ağaçlar kesildi.

BirGün’den Dilek Yeğin’in haberine göre, Kavaklık’ta KYK yurdu istemeyen ve çevre katliamına direnen öğrenciler darp edilip tutuklandı. ODTÜ Rektörlüğü’nün devretme yetkisi bulunmayan bir araziyi KYK’ye devretmesi ve inşaatın ruhsatının olmaması nedeniyle alan çitlerle çevrildi ancak direniş nedeniyle hiçbir faaliyet yapılmadı. Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın araziyi KYK’ye devretmeyeceğini açıklamasının ardından bir hamle de Çankaya Belediyesi’nden geldi. Belediye ekipleri 30 gün önce mühürlenen inşaatın ruhsat alma süresi dolduğu için dün sabah alana kontrole gitti. Yıkım sürecini başlatmak için tutanak tutan ekipler ODTÜ Rektörlüğü’ne, Ankara Valiliği ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne konu hakkında bilgi verdi.

İmzalanan protokolde yer alan “Ağaçlar taşınacaktır” ibaresine rağmen kesilen ağaçların yerine de yıkımın ardından yeni ağaçlar dikilmesi planlanıyor. ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nin yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.

ODTÜ öğrencileri protokolün iptalini istiyor

Evrensel‘de yer alan habere göre, ODTÜ öğrencileri ise protokolün derhal iptal edilmesini, kurulan barakaların ve tellerin kaldırılmasını istiyor. Direnişlerinin devam ettiğini belirten öğrenciler, Kavaklık’ta herhangi bir yapı ve ODTÜ’de KYK yurdu istemediklerini vurguladı.

Öğrenciler belediyenin başlattığı sürecin de tam olarak bir son olmayacağını, yıkımın kesin olmadığını belirterek “Mücadele sonuç verdi” demek için erken olduğunu söyledi.

ODTÜ öğrencilerinin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“Medyada çıkan kazanıldı haberleri doğrultusunda bir açıklama yapma gereği doğdu. Kazanılan bir direniş yok. Biz böyle bir açıklama yapmadan da bu açıklamayı yapmayı doğru bulmuyoruz. Direniş bittiyse biz ne yapıyoruz burada? Bu sorunun tek bir cevabı var ki biz bunu her yerde bastıra bastıra söyledik. Direnişin kazanılmasının tek bir çıkar yolu var:

1. Protokol iptalinin ilan edilmesi
2. Kavaklık’a herhangi bir yapı yapılmayacak ve teller kaldırılıp barakalar yıkılacak
3. ODTÜ’ye KYK yapılmayacak”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal