‘O, eserleriyle sonsuz ve ölümsüzdür’

‘O, eserleriyle sonsuz ve ölümsüzdür’

Ayrıntı Yayınları, 29 Ağustos 2016’da 97 yaşındayken Yalova’da hayata veda eden ancak ailesi ve dostlarının ortak kararıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde toprağa verilen yazar, şair, senarist ve düşün insanı Vedat Türkali’nin ölümün dördüncü yılında bir açıklama yayımladı.

Ayrıntı Yayınları’nın açıklamasında, Vedat Türkali’nin bu yıl pandemi koşullarından dolayı sosyal medya platformları üzerinden anıldığı belirtildi. Yayınevi, hazırladığı anma programına katılan Türkali dostlarının video mesajlarını da sosyal medya hesaplarından gün boyu paylaşacak. Açıklama metni ve video mesajlardan bazıları şöyle:

“Edebiyat ve düşün dünyası 4 yıl önce bugün çok kıymetli bir yazarı, şairi, sinemacıyı, eşi zor bulunur bir aydını ve mücadele insanını sonsuzluğa uğurladı; Vedat Türkali’yi…

“Yazmaya, düşünmeye, barışa, eşitliğe ve halkların kardeşliğine adanmış; dimdik, onurlu bir yaşam. 29 Ağustos 2016’da yitirdiğimiz Vedat Türkali adeta yaşamı boyunca verdiği barış mücadelesini zihinlerde sonsuz kılmak üzere 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde toprağa verildi. Bu ailesinin, yakın dostlarının ve yayınevimizin ortak kararıydı.

“Ayrıntı Yayınları olarak tüm eserlerinin yayımlamaktan onur duyduğumuz Vedat Türkali’yi gönül isterdi ki yine ailesi, dostları ve sevenleriyle bir arada analım, anılar paylaşalım ve onun sevdiği türküleri söyleyerek yâd edelim.  Maalesef olamadı. Pandemi koşulları nedeniyle bu yıl onu burada sosyal medya sayfalarımızda yine sevdikleri, sevenleri, yolunun kesiştiği çok değerli isimlerin mesajları ile anacağız. Sosyal medya platformundaki anma programımız için zaman ayırarak hazırladıkları video mesajlarını ulaştıran çok kıymetli Vedat Türkali dostlarına, değerli belediye başkanlarımıza Ayrıntı Yayınları olarak teşekkürü borç biliriz.

“O, eserleriyle sonsuz ve ölümsüzdür. Sırtında Nâzım’ın gömleği ve hiç inmeyen sol yumruğu ile emek ve barış mücadelesinde yolumuza hep ışık tutacaktır. Anısına, yapıtlarına, mücadelesine sonsuz saygı ve özlemle…

“1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal