Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’nin çekimlerine başlandı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’nin çekimlerine başlandı

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimlerine kısa bir süre önce Erzurum’da başlandı.

2014 yapımı “Kış Uykusu” filmiyle Cannes’da Altın Palmiye’ye değer görülen, son olarak Altın Palmiye için yarışan 2018 yapımı “Ahlat Ağacı” filmine imza atan Nuri Bilge Ceylan, “Kuru Otlar Üstüne” adlı yeni filminin çekimlerine Erzurum’da başladı.

Deniz Celiloğlu ve Merve Dizdar’ın başrolleri paylaştığı “Kuru Otlar Üstüne”, Anadolu’da ücra bir köyde zorunlu görevini tamamlarken, İstanbul’a atanmayı uman genç bir öğretmen olan Samet’i odağına alıyor. Samet’in, beklediği atamanın gecikmesiyle bulunduğu ortamda kaçma umudunu hepten yitirdiği günlerde, kendisi gibi öğretmen olan Nuray ile karşılaşması, karanlık düşüncelerinden ve endişelerinden kurtulmasını sağlayabilir.

Ceylan’ın yeni filmi, geçen yıl Avrupa Konseyi’nin Eurimages Fonu’ndan 470 bin euro, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da 2 milyon TL yapım desteği aldı. Film, TRT’nin düzenlediği 12 Punto TRT Senaryo Günleri’nde bu yıl ilk kez verilen Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’ne değer görüldü.

2006 yapımı “İklimler”den bu yana her filminin ilkgösterimini Cannes Film Festivali’nde yapan Ceylan’ın yeni filminin de ilk olarak Cannes’da gösterileceği düşünülüyor. “Kuru Otlar Üstüne”nin 2022’de izleyiciyle buluşması planlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal