Nobel’li Aleksiyeviç, ‘utanç duyduğu’ için PEN Rusya’dan ayrıldı

Nobel’li Aleksiyeviç, ‘utanç duyduğu’ için PEN Rusya’dan ayrıldı

Nobel ödülü sahibi yazar Svetlana Aleksiyeviç, gazeteci ve aktivist Sergey Parkhomenko’nun ihraç edilmesi sonrası PEN Rusya’dan ayrıldı. Aleksiyeviç, aralarında romancı Boris Akunin ve şair Lev Rubinstein’ın da olduğu 30 kişilik grupla birlikte organizasyonu bıraktı.

PEN Rusya Merkezi, Parkhomenko’yu “provokatif faaliyetleri” ve “örgütlenmeyi içeriden yok etmeye çalışması” nedeniyle ihraç etti. 28 Aralık’ta yapılan toplantıda, yönetim kurulunda bulunan 15 üyenin hepsi gazetecinin ihracı için oy verdi.

11 Ocak tarihinde istifa eden Aleksiyeviç’in  yayımladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Benim Sergey Parkhomenko’nun ihracı üzerine yorumum sadece, örgütün kuruluş amaçlarını tamamen ihlal eden PEN Rusya’dan ayrılmak üzere yaptığım başvuru olabilir. Perestroyka yıllarında, PEN’le gurur duyduk ama şimdi ondan utanıyoruz. Rus yazarlar Stalin döneminde de yaltaklık ediyor ve saldırganca davranıyorlardı. Ama Putin gidecek ve bu utanç verici sayfa PEN tarihinde kalacak. Ve isimler de kalacak. Şimdi şeytanı yenemediğimiz zamanlardan geçiyoruz, ‘kızıl adam’ın karşısında güçsüzüz. Ama o zamanı durduramaz. Buna inanıyorum.”

PEN Rusya’yı bırakan 30 yazarın çoğu internet üzerinden istifa mektuplarını yayımladı. Rusya’nın en çok okunan çağdaş polisiye yazarlarından Akunin, Aleksiyeviç’ten bir gün önce istifa etti. Akunin, PEN Rusya’nın ifade özgürlüğü için mücadele etmediğini, baskı gören yazarları savunmada başarısız olduğunu ve bu sebeple uluslararası PEN merkezleri ağıyle “hiçbir ortak özelliğinin olmadığını” söyledi. Tüm dünya genelinde, yüzden fazla ülkedeki toplam 145 PEN merkezi, “ifade özgürlüğünü savunmak ve yaygınlaştırmak ve edebiyatın önündeki engelleri kaldırmak” ana amacıyla örgütleniyor.

Parkhomenko, ihraç kararının PEN Rusya yönetimini eleştirdiği bir sosyal medya paylaşımını cezalandırma amacıyla verildiğini söyledi. Parkhomenko PEN’i, Rusya mahkemesi tarafından “terörist faaliyetler” yürüttüğü gerekçesiyle 20 yıl hapse mahkum edilen Ukraynalı sinemacı Oleg Sentsov’u savunmayı reddettiği gerekçesiyle eleştirmişti.

Sentsov 2014 yılında tutuklandı ve ertesi yıl Kırım’da terörist eylemler gerçekleştirmeyi planladığı gerekçesiyle suçlu bulundu. Mahkemenin kararı büyük bir eleştiri topladı. Uluslararası Af Örgütü mahkemenin “Stalin döneminin göstermelik mahkemelerini andırdığını” söyledi. Hapiste geçirdiği üç yılın ardından Sentsov Sibirya’da sürgünde olduğuna dair bir mektup yayımladı.

Parkhomenko Rusya’da oldukça tanınmış bir muhalif figür. 2011’deki protesto hareketlerinde önemli bir liderdi ve Vladimir Putin’in üçüncü dönemde görevini sürdürmesini sağlayan başkanlık seçimlerine karşı çıkmak amacıyla 60 binden fazla insanı Moskova ve St. Petersburg’da bir araya getirdi. 2012 yılında Seçmen Cemiyeti isimli grubun kurucularından biriydi ve grup hükümete karşı seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle dava açtı. 2014 yılında ise Ukrayna ve Rusya arasındaki krizin sona ermesi amacıyla bir kongre düzenledi.

Uluslararası PEN murahhas üyesi Carles Torner, Guardian’a yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yazarlar ve PEN Rusya arasındaki çatışmanın farkındayız ve her ne kadar tüm merkezler bağımsız olda sa, PEN tüzüğünün ilkelerine sadık kalmak zorundalar. Bunu da aklımıza tutarak durumu yakından takip ediyoruz ve endişe duyan tüm taraflarla irtibat halindeyiz.”

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal