Nobel Edebiyat Ödülü’nün kazananları belli oldu

Nobel Edebiyat Ödülü’nün kazananları belli oldu

Nobel Edebiyat Ödülü’nün kazananları açıklandı. Nobel Edebiyat Ödülü’ne 2018 yılı için Polonyalı yazar Olga Tokarczuk’a, 2019 yılı için ise Avustralyalı yazar Peter Handke’ye değer görüldü.

Geçen sene İsveç Akademisi’nden yetkililer, bir üyenin eşinin cinsel saldırı ve bilgi sızdırma suçlarını işlemesi nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmesini ertelemişti. Nobel Vakfı, 2018 ile 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yıl verileceğini açıklamıştı.

2018 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Olga Tokarczuk’un “ansiklopedik tutkuyla hayal gücünün sınırlarını aşan bir anlatım kullandığı” için ödüle değer görüldüğü belirtildi. 2018’de Uluslararası Man Booker ödülünü de kazanan Tokarczuk, bu iki ödülü aynı yıl kazanan ilk yazar oldu. Tokarczuk ayrıca, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan 15’inci kadın yazar.

Akademi, Peter Handke’nin 2019 ödülünü “dilbilimsel bir ustalıkla insan deneyiminin özelliklerini araştıran etkili çalışması için kazandığını” açıkladı.

Tecavüz skandalının ardından ertelenmişti

1901’den beri Nobel Edebiyat Ödülü veren İsveç Akademisi, geçen sene cinsel saldırı ve sızıntı skandalıyla çalkalanmıştı.

İsveç’in en büyük gazetelerinden Dagens Nyheter, Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren akademinin üyesi İsveçli şair Katarina Frostenson’un kocası fotoğrafçı Jean-Claude Arnault’un uzun yıllar ödülü kazananların isimlerini sızdırarak Nobel kurallarını ihlal ettiğini duyurmuştu.

Ardından 72 yaşındaki Arnault, 18 kadına cinsel saldırıyla suçlanmış ve Stockholm Bölge Mahkemesi tarafından suçlu bulunarak 2 yıl hapse mahkûm edilmişti.

İsveç Akademisi’nden yetkililer, bir üyenin eşinin cinsel saldırı ve bilgi sızdırma suçlarını işlemesi nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmesinin ertelenmesine karar kılmıştı.

Nobel Vakfı, 2018 ile 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yıl verileceğini açıklamıştı.

Olga Tokarczuk hakkında:

29 Ocak 1962’de Polonya’nın Sulechov şehrinde doğdu.

Varşova Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan yazar, Carl Jung üzerine çalışmalar yaptı.

Polonya’nın en başarılı yazarlarından biri olarak görülen Tokarczuk, eserlerini Lehçe kaleme aldı.  Eserleri Polonya’da ve dünyanın birçok yerinde ödüller kazandı.

2008 yılında Polonya’da verilen en önemli edebiyat ödülü olan Nike’ye değer görülen yazar, 2018’de Uluslararası Man Booker ödülünü kazandı.

Tokarczuk, 2004 yılından bu yana Polonya’da Polonya Yeşiller Partisi üyeliğini yapıyor.

Peter Handke hakkında:

6 Aralık 1942’de Avusturya’nın Griffen şehrinde doğdu.

12 yaşına kadar din ağırlıklı eğitim veren bir okulda eğitim aldı.

1961 yılında Graz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Roman ve oyun yazarlığı kariyeri de öğrencilik yıllarında başladı. İlk roman denemesi “Die Hornissen”, 1966 yılında Suhrkamp Yayınevi’nden yayımlandı.

1985’te yayımlanan “Mutsuzluğa Doyum” adlı romanında, 1971 yılında intihar eden annesini anlattı.

1967’de Hauptmann Ödülü’ne, 1973’te Büchner Ödülü’ne, daha sonra da Kafka Ödülü’ne değer görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal