Nobel Barış Ödülü, Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü’nün

Nobel Barış Ödülü, Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü’nün

2015 Nobel Barış Ödülü sivil toplum örgütlerinden oluşan Tunus Ulusal Diyalog Dörtlü’süne verildi. Açıklamada ödülün “2011’de Yasemin Devrimi öncesinde Tunus’ta çoğulcu bir demokrasinin inşa edilmesine kararlı katkılarından dolayı verildiği” söylendi.

tunus2Tunus Genel Sendikası, Tunus Endüstri ve Ticaret Konfederasyonu, Tunus İnsan Hakları Ligi ve Tunus Hukukçular Derneği’den oluşan Tunus Ulusal Diyalog dörtlüsü, 6 Nobel ödülü içerisinde kamuoyunda en çok bilen ‘barış ödülünün’ sahibi oldu.

Nobel Barış Ödülü Komitesi, Ulusal Diyalog Dörtlüsü’nün “2011’de başlayan Arap isyanlarının ardından demokrasiyi inşa etme çabaları”ndan ötürü ödüle layık gösterildiğini açıkladı ve Tunus Dörtlüsü’nün “İç savaşın kıyısına gelmiş bir ülkede alternatif barışçıl bir süreç başlattığını” ifade etti.

Norveç Nobel Komitesi Başkan’ı Kaci Kullmann Five, dörtlünün birlikler, işverenler, avukatlar ve insan hakları aktivistlerinden oluştuğunu ve  Tunus’taki çoğulcu demokrasi için kararlı bir destek sunduklarını belirtti.

Five “Ödül her şeyden önce büyük engellere rağmen ulusal kardeşlik için altyapı hazırlayan Tunus halkına cesaret vermeyi hedefliyor. Komite bunun diğer ülkeler tarafından örnek alınacağını umuyor” dedi.

Dörtlüdeki organizasyonlardan birinin üyesi olan Houcine Abassi Reuters’a, ödülü kazanmalarından sonra şaşkına döndüğünü söyledi: “Bu, diyalog kurmanın bizi doğru yola götüreceğine dair bir mesaj. Bu ödül bizim ülkemizde  orduyu bastırmak ve uzlaşma masasına oturtmak için bir mesaj.”

2015 Nobel Barış Ödülü için 273 aday gösterilmişti. Bu adaylar  arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Papa Françesko gibi isimler bulunuyordu.

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal