Nobel Barış Ödülü sahibi yazar Elie Wiesel yaşamını yitirdi

Nobel Barış Ödülü sahibi yazar Elie Wiesel yaşamını yitirdi

Auschwitz toplama kampında yaşadıklarını konu alan, ülkemizde de yayımlanan “Gece” romanıyla tanınan,  yazar Elie Wieles 87 yaşında hayatını kaybetti. Nobel Barış Ödülü sahibi yazarın ölümünü İsrailli yetkililer duyurdu.

1928 yılında Transilvanya (Romanya) Sighet’de doğdu. 15 yaşındayken Auschwitz Toplama Kampı’na gönderildi. Savaş sona erince, Orta Avrupa’daki evlerine dönmeyi reddeden Buchenwald’lı 400 çocuğun sorumluluğunu üstlendi. Kendisi de bu çocuklardan biriydi. Savaştan sonra Sorbonne’da Fransız dili ve felsefe okudu. Gazetecilik yaptı. 1956’da yayımlanan ilk kitabı Yidişçe yazılmıştı. O günden bugüne kırk kitaba imza atan Elie Wiesel’e 55 üniversite tarafından fahri edebiyat doktorluğu verildi. 1986 Nobel Barış Ödülü, ABD Kongresi Madalyası, 1968 Médicis Ödülü, 1984 Légion d’Honneur Şövalye nişanı Wiesel’e verilen sayısız uluslararası ödülden bazılarıdır. Boston College’da beşerî bilimler dersi de veren yazar, “Le testament d’un poète juif assassiné” (1980) ve “Paroles d’étranger” (1982) adlı eserleriyle 23 nisan 1983’de Liège’de Uluslararası Barış Ödülü’nü aldı.

Ülkemizde “Gece” dışında, farklı yayıncılarca basılmış “Gündüz”, “Sürgünler Çağı”, “Şafak Vakti”, “İki Sesten Anılar” gibi birçok kitabı yayımlandı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal