Nilüfer Aydan’a ‘Erdoğan’a hakaret’ten hapis cezası

Nilüfer Aydan’a ‘Erdoğan’a hakaret’ten hapis cezası

Sinema oyuncusu Nilüfer Aydan, sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılandığı davada, 11 ay 20 gün hapse çarptırıldı. Mahkeme, bu cezayı 5 yıl süreyle erteledi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açılan Nilüfer Aydan adıyla tanınan 80 yaşındaki sinema oyuncusu Aydan Canbula’nın ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret’ suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İHA‘nın aktardığı habere göre, Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Aydan Canbula ve avukatı Yiğithan Yüksel katılırken, AKP’ Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu da salonda hazır bulundu.

Duruşmada söz alan katılan avukatı, “Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık avukatı ise, “Müvekkilin paylaşımında geçen diktatör sözü tüm yetkileri elinde bulunduran kişi anlamındadır ve siyasi bir eleştiridir. Suçu oluşturmaz. Bu nedenle konumu da dikkate alınarak beraatini talep ediyoruz” diye konuştu.

Esas hakkındaki diyecekleri ve son savunması sorulan sanık Aydan Canbula ise önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyleyerek, “Takdiri adalete bırakıyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Aydan Canbula’yı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapse çarptırdı. Hükmün açıklanmasını geri bırakan mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına hükmetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal