NHKM’den yasaklanan oyun hakkında açıklama: Nâzım Hikmet’e yasaksız yasak!

NHKM’den yasaklanan oyun hakkında açıklama: Nâzım Hikmet’e yasaksız yasak!

Nâzım Hikmet’in “Taranta – Babu’ya Mektuplar” adlı şiirinden tiyatroya uyarlanan ve Oyun Sandalı ekibi tarafından sahnelenen “Taranta Babu” oyunu, “politik olduğu” gerekçesiyle MHP’li Amasya Belediyesi tarafından iptal edilmişti. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, yasaklanan oyunla ilgili bir açıklama yayımladı.

“Nâzım Hikmet’e yasaksız yasak” başlığıyla yayımlanan açıklama şöyle:

“Nâzım Hikmet’e yasaksız yasak!

Oyun Sandalı tiyatro ekibinin Nâzım Hikmet’in eserinden sahneye uyarladığı ve iki sezondur İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde, 50’nin üzerinde gösterimiyle seyirciyle buluşan ‘Taranta Babu’ adlı oyuna Amasya Belediyesi’nden gülünç bir gerekçeyle engelleme geldi.

MHP’li Belediye Başkanı önce salon tahsisi için onay verdiği oyunu ertesi gün ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisini iptal ederek fiilen Amasya halkına yasakladı.

Nâzım Hikmet, yaşadığı dönemde olduğu gibi bugün de kavga etmeye devam ediyor! Düzenin anti-komünist histerileri palazlanıyor ve büyük bir korkuyla, Nâzım’ın halkla buluşmasını engellemek için halka ait olan salonun kapılarını kapatarak yasaksız bir yasağın arkasına sığınıyor.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, tekelleri, halk düşmanı sansürcüleri ve yobazları üreten bu düzenle kavgalıdır. Bu kavga hürriyet kavgasıdır ve ancak emekçilerle sanatçıların kol kola örgütlülüğü ve mücadelesi ile kazanılabilir. Bu, aynı zamanda, komünist Nâzım’ın yol arkadaşlarına ve tüm sanatçı dostlarımıza bir çağrıdır.

Şimdi, Nâzım Hikmet’in mücadelesini, sosyalizm mücadelesini örgütlenerek, Nâzım’a ve onun temsil ettiği tüm değerlere sahip çıkarak yükseltme zamanıdır!”

‘Taranta Babu’

Nâzım Hikmet’in 1935’te kaleme aldığı “Taranta – Babu’ya Mektuplar” adlı şiirinde tiyatroya uyarlandı.

Oyun Sandalı ekibi tarafından sahnelenen tek kişilik oyunda Cansu Fırıncı oynuyor. Oyunun yönetmenliğini Harun Güzeloğlu üstleniyor.

İtalya’ya resim öğrenmek için gelen Habeşistanlı (Etiyopyalı) bir gencin karısına yazdığı mektuplarda oluşan eserde, İtalya’da hüküm süren faşizm anlatılıyor.

“Babasının yirmi beşinci kızı 
      benim üçüncü karım, 
          gözlerim, dudaklarım 
             TARANTA – BABU. 
                Sana bu 
                    mektubu 
                        içine yüreğimden başka bir şey komadan  yolluyorum 
                              Roma’dan.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal