New York Times’tan tutuklu yazar Ahmet Altan ile röportaj

New York Times’tan tutuklu yazar Ahmet Altan ile röportaj

Kıdemli New York Times muhabiri Rod Nordland, tutuklu gazeteci-yazar Ahmet Altan ile röportaj yaptı. 24 Ekim’de yayımlanan röportaj Türkiye’ye girmesi yasaklanan Nordland ile Altan arasındaki “hapishaneden kaçırılmış soru-cevaplarla” yapıldı.

Nordland, röportajın, aynı zamanda Altan’ın son kitabı olan “I Will Never See the World Again”in (Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim) çevirisini yapan Yasemin Çongar’ın vasıtasıyla gerçekleştirildiğini yazdı.

Kendisine beyin tümörü teşhisi konduğunu belirten Nordland “Mr. Altan ile aramda özel bir empati hissediyorum çünkü ben de bir müebbet cezayla karşı karşıyayım – genellikle ölümcül olan bir beyin tümörü şeklinde ortaya çıkan tedavisi olmayan bir hastalık- ama benim durumumda en azından intikamcı hemşerimdense sağlığı, Tanrı’yı ya da kötü şansı suçlayabiliyorum” diye yazdı.

Röportajda Altan, kağıt ve kalemlerine el konmadığını ama olur da yazdıklarına el koyarlarsa diye yazdığı her bir kelimeyi nasıl ezberlediğini anlattı:

“Bir nesir yaratırken hapishane avlusunda cümleleri aklımda tekrarlayarak dolaşıyorum. Ta ki ezberleyene kadar. Eğer kağıtlarıma el koyarlarsa, böylece işin kendisi tamamen yok olmayacak. Bu kolay bir şey değil ama üç yılda alıştım artık.”

Nordland, röportajında “Bu kalın duvarlar arasında yazmak beni özgürleştiriyor” diyen Altan’ın 212 sayfalık kitabını “bir umutsuzluk haykırışındansa acımasız gerçeklerin” beyanı olduğunu ifade etti, Altan’ın “Ben hiç hapishanede uyanmadım, bir kere bile. Ben bu hapishane hücresinden yazıyorum ama hapis değilim. Ben yazarım” sözlerine yer verdi.

Röportajın tamamını İngilizce olarak şuradan okunabilir.

 

Kaynak: T24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal