New York Kürt Film ve Kültür Festivali bu yıl çevrimiçi

New York Kürt Film ve Kültür Festivali bu yıl çevrimiçi

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen New York Kürt Film ve Kültür Festivali pandemiden dolayı çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

Ulusal birlik ve barış temasının öne çıkacağı festival 13-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Mezopotamya Ajansı’ndan Metin Yoksu’nun haberine göre, festival kapsamında 40 filmin gösterimi yapılacak ve festivalde, panellerin yanı sıra geleneksel Kürt kıyafetleri de sergilenecek.

Festivalin açılışı, tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın öykülerinden derlenen ve yönetmen Ümit Kıvanç tarafından çekilen “Ah Asuman” filmi ile yapılacak.

“Kürt Ulusal Birliği ve Barış” temasıyla düzenlenen ve bu yıl Demirtaş’a adanan festivalde, Mezopotamya Ajansı’nın yapımcılığını üstlendiği “Siya Avê” filmi de ilk kez İngilizce altyazılı versiyonu ile gösterilecek.

Sahim Omar Kalifa, Lukman Ahmad, Numan Yiğit ve Hebun Polat gibi yönetmenlerin yer alacağı festivalde, Azad Jannati’nin desenleri ile sanatçı Mirza Metin’nin “Kürt Direnişi ve Ateş Dramaturjisi” konulu çalışması yer alacak.

Söyleşiler de var

Festivalde kimi söyleşilerin de yapılması planlanıyor.

Ayrıca sanatçı Hivron Turanlı’nın festivale bağışladığı çalışması da satışa sunulacak ve gelirin ilk 3 bin doları Kürdistan Kızılayı’na (Heyva Sor a Kurdistanê) bağışlanacak.

Festivalin kurucularından ve koordinatörü Xeyal Qertel, filmlerin nasıl izleneceği ve programın detaylarının yakın bir zamanda sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacağını aktardı.

Qertel, festivali Demirtaş’a adamalarını ise “Politik tutuklulara dikkat çekmek ve bunu da tüm dünyaya kendi gözümüzden duyurmak istedik. Politik tutukluların durumunu anlatmak için Demirtaş simge bir isim. Açılış gecesini de o yüzden onun öyküsünden uyarlanan bir film ile festivali başlatacağız” şeklinde açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal