Netflix’ten 18+ kullanıcılara yönelik içeriklere PIN kodu

Netflix’ten 18+ kullanıcılara yönelik içeriklere PIN kodu

RTÜK denetimine girmesinin ardından ebeveyn kontrollerini güçlendirmek için adımlar atan Netflix, kullanıcıların yetişkinlik düzeyi 18 veya üzeri olarak belirlenmiş içerikleri bir PIN kodu ile koruma altına almalarına imkân sağlayacak.

Netflix, BluTV ve puhutv gibi çevrimiçi platformların RTÜK denetimine girmesini öngören “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” eylül ayında uygulamaya konulmasının ardından, özellikle Netflix’in bu yeni yönetmelikten nasıl etkileneceği merak konusu olmuştu.  Sansür uygulamalarının yaygınlaşmasının önünü açacak bu yönetmeliğin uygulamaya konmasının ardından Netflix’in Türkiye’den çekilebileceği yönünde söylentiler ortaya çıkmış olsa da, şirket yeni yönetmelikle birlikte zorunlu hâle getirilen yayın lisansını almış ve konuyla ilgili yaptığı açıklamada bundan sonra ebeveyn kontrolünü güçlendirmek için çeşitli adımlar atacaklarını açıklamıştı. Netflix o dönemde yayınladığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Eylül ayında yaptığı açıklamayla ebeveyn kontrollerini güçlendirmek için yetkililerle görüştüklerini belirten Netflix, bu yönde adımlar atmaya başlamış gibi görünüyor. Zira şirket bugün yayınladığı yeni açıklamayla bu amaç doğrultusunda platforma eklenecek yeni bir özelliği duyurdu. Bu özellik ebeveynlerin yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olan yapımlara bir PIN kodu eklemesine olanak sağlayacak. Çevrimiçi içerik devinin konuyla ilgili resmi açıklaması şöyle:

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkânına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”

Şirket tarafından yayımlanan bu açıklama ve yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından yapılan değişiklikler, en azından kısa vadede dijital platformdaki içeriklerde doğrudan bir kısıtlamayla karşılaşmayacağımızı, bunun yerine çocukların erişebileceği içeriklerin filtrelenmesi konusunda daha fazla önlem alınmasına odaklanılacağını gösteriyor.

 

Kaynak: FilmLoverss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal