Netflix’le altı adımda yabancı dil öğrenme rehberi

Netflix’le altı adımda yabancı dil öğrenme rehberi

Dijital yayın platformu Netflix, Türkiye’deki kullanıcıları için özel olarak hazırladığı altı adımlık mini rehberde platform aracılığıyla yabancı dil öğrenimini kolaylaştıracak seçenekler sunuyor.

Netflix, Türkiye’deki kullanıcıları için İngilizce’den Japonca’ya 30’un üzerinde farklı dilde dublaj ve altyazı seçenekleriyle yayımlayan film ve dizilerini izlerken dil becerilerini geliştirebilecekleri altı adımlık mini bir rehber hazırladı.

“Kingdom”dan “Lupin”e, “Dark”tan “The Life Ahead”e yapımların önerildiği rehberde şu bilgiler yer alıyor:

“Lupin”, Fransızca.

– “Netflix’te her zevke ve yaşa uygun film, dizi, belgesel veya şov bulmanız mümkün. Ama eğer yeni bir yabancı dil öğrenmeye başladıysanız ya da pratik yapmak istiyorsanız, daha önceden izleyip beğendiğiniz bir yapımı tekrar izlemeye başlamanızda fayda var. Bu yapımın konusuna önceden hâkim olacağınız için izlerken dil öğrenmeye çok daha rahat odaklanabilirsiniz.

– Eğer daha önce izlemediğiniz bir yapım eşliğinde dil öğrenmek istiyorsanız ve ne izleyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu bir ülkenin adını  (örneğin İspanya) yazabilirsiniz. Böylece o ülkede üretilen yapımları bir arada görebilir ve o anki modunuza göre seçim yapabilirsiniz.

– İzleyeceğiniz yapımı belirledikten sonra altyazı ve dublaj seçeneklerini ayarlamalısınız. Diyelim ki İtalyanca öğrenmek veya pratik yapmak istiyorsunuz. O zaman altyazıları İtalyanca, dublajı Türkçe veya dublajı İtalyanca, altyazıları Türkçe seçebilirsiniz.

“Kingdom” – Korece

– Dil öğrenme deneyimini kolaylaştırmak için altyazı görünümünü kişiselleştirebilirsiniz. Bu ayarları çocuk profillerinde yaparak çocuklarınızın dil öğrenmesini de kolaylaştırabilirsiniz.

– Kullanışlı bir başka seçenek de sesli betimlemeleri aktif hale getirmek. Bu sayede öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanların sözlü şekilde belirtilmeyen davranışları; örneğin beden dilini ve mimikleri nasıl betimlediklerini duyabilir ve öğrenebilirsiniz.

– Unutmadan söyleyelim. Her Netflix hesabında beş ayrı profil oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla eğer dil öğrenmek için her zaman kullandığınız profildeki altyazı ve dublaj ayarlarını değiştirmek istemiyorsanız, yeni bir profil oluşturabilir ve bu profilin ayarlarını öğrenmek istediğiniz dile göre yapabilirsiniz.”

Yabancı dil becerilerini geliştirmek için izlenebilecek yapımlar

İngilizce – “Stranger Things”, “Cobra Kai”, “Love is Blind”

Fransızca – “Call My Agent”, “La Revolution”, “Lupin”

Portekizce – “Girls from Ipanema”, “3%”, “Airplane Mode”

İspanyolca – “Elite”, “Luis Miguel”, “Cable Girls”,

Almanca – “Dark”, “Babylon Berlin”, “We are the Wave”

İtalyanca – “Curon”, “The Life Ahead”, “The Beast”

Korece – “Crash Landing on You”, “It’s Okay to Not Be Okay”, “Kingdom”

Japonca – “Terrace House”, “Midnight Diner: Tokyo Stories”, “Alice in Borderland”

Lehce – “Ultraviolet”, “The Coldest Game”, “1983”

Hintçe – “Sacred Games”, “Typewriter”, “Little Things”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal