Netflix’in yeni yerli dizisi ‘Atiye’nin setinde iş cinayeti

Netflix’in yeni yerli dizisi ‘Atiye’nin setinde iş cinayeti

Netflix’te yayımlanacak “Atiye” (The Gift) adlı dizinin setinde çalışan Hasan Karatay, sette geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Hasan Karatay’ın cenazesi, bugün 17.00’de İstanbul’da Sarıgazi Cemevi’nden uğurlanıp memleketi Tokat’ta defnedilecek.

Sinema Televizyon Sendikası’nın yaptığı açıklamada, set işçisi Hasan Karaty’ın güvencesiz çalıştırıldığı, alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini ifade edildi. Oyuncular Sendikası da konuyla ilgili olarak “İş kazası’nda ölmek istemiyoruz!” başlıklı bir açıklama yayımladı.

Sinema Televizyon Sendikası’nın açıklamasında şöyle denildi:

“06.04.2019 tarihinde OG Medya’nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isimli Netflix dizisinin setinde çalıştığı sırada, ağır ihmal sonucu merdivenden düşüp ağır yaralanan ve bir süredir yoğun bakımda olan meslektaşımız set işçisi Hasan Karatay’ın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Hasan Karatay’ın sette ambulans ve iş güvenliği uzmanı olmaksızın sigortasız çalıştırıldığına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. İş cinayetleri kader değildir. ‘Tehlikeli’ sınıfta yer alan sette, yeterli iş güvenliği önleminin alınmadığı ve yapım şirketinin kusurlu olduğu açıktır.

Setlerde ölmek istemiyoruz!

Setlerde iş güvenliği uzmanı istiyoruz!

Yanan bu acı olayı yakından takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz”

‘İş kazası’nda ölmek istemiyoruz’

Oyuncular Sendikası da konuyla ilgili olarak “İş kazası’nda ölmek istemiyoruz!” başlıklı bir açıklama yayımladı.

Ölümlü iş kazalarının sona ermesi için yapımcılara seslenen sendikanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“06.04.2019 tarihinde OG Medya isimli yapım şirketinin ‘Atiye’ (The Gift) Netflix internet dizisinin setinde çalıştığı sırada set işçisi arkadaşımız Hasan Karatay’ın ağır ihmaller sonucu bir ‘iş kazası’ geçirdiğini ve 09.04.2019 Salı günü hayatını kaybetmiş olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.

Kamera arkası ve önünde çalışanlar olarak yapım şirket yetkililerini kazanın nasıl gerçekleştiği ile ilgili kamuoyu açıklamasına çağırıyor, güvenli, sağlıklı, riskler ve tehlikelerin tespit edildiği önlemlerin alındığı işyerleri istiyoruz. Ölümlü iş kazalarının sona ermesi için buradan yapımcılara bir kez daha sesleniyoruz;

Setlerde, oyuncular ve teknik ekibi yasalara uygun şekilde istihdam edin, sağlık ve güvenlik kurallarına uyun, riskleri ve tehlikeleri tespit edip gerekli önlemleri alın, setlerde İSG uzmanı, sağlık personeli ve ambulans bulundurun. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması konusunu yalnızca bir zorunluluk olarak değerlendirmeyin çünkü insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının oluşturulması yaşam hakkına saygının da gereğidir.

Sektörümüzün diğer paydaş sendikaları ile iş birliği içerisinde, bu üzücü olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyurur meslektaşımızın ailesi, dostları ve çalışma arkadaşlarına sabır dileriz.

Başımız sağ olsun”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal