Netflix, ‘The Crown’ dizisine ‘kurgu uyarısı’ koymayı reddetti

Netflix, ‘The Crown’ dizisine ‘kurgu uyarısı’ koymayı reddetti

Küresel internet televizyon ağı Netflix, İngiliz Kraliyet ailesinin talebine rağmen, Prenses Diana’nın hayatına ele almaya başlamasının ardından eleştirilen “The Crown” dizisinin kurmaca olduğuna dair uyarı yayımlamayacağını açıkladı.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Netflix, İkinci Dünya Savaşı öncesinden başlayıp modern tarihteki olayların İngiliz kraliyet ailesinin gözünden anlatan “The Crown” dizisine “kurgu uyarısı” koyma talebini reddetti.

Netflix’ten yapılan açıklamada, “The Crown’ı her zaman bir drama olarak sunduk ve üyelerimizin bunun genel olarak tarihsel olaylara dayanan bir kurgu çalışması olduğunu anladığına inancımız tam. Sonuç olarak, kurmaca olduğuna dair uyarı koyma planımız yok ve buna gerek görmüyoruz” denildi.

Britanya Kültür Bakanı Oliver Dowden başta olmak üzere birçok isim, ABD’li şirketin, senaryonun izleyicilere kraliyet ailesi hakkında yanlış ve zarar verici bir izlenim verme riski taşıdığını belirtmişti. Bakan Dowden, “The Crown”ın tarih dersi yardımcı kitabı olmadığını izleyicilere net şekilde bildirmekle yükümlü olduğunu dile getirmişti.

Eleştiriler nasıl başlamıştı?

Birçok İngiliz izleyicilerinin beğenisini kazanan dizi, son sezonunda, kıdemli Kraliyet ailesi mensuplarının Prenses Diana’ya soğuk ve acımasızca davrandığını öne süren sahneler yer vermeye başlayınca eleştirilerin hedefi olmuştu. İngiliz medyasından Guardian gazetesinden köşe yazarı Simon Jenkins, dördüncü sezona “uydurma ve hakaret içerdiğine” yönelik eleştirilerini yöneltmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal