‘Nâzım Radyosu’ heykeli İzmir’de sergileniyor

‘Nâzım Radyosu’ heykeli İzmir’de sergileniyor

Bahadır Çolak’ın edebiyatla heykeli birleştirdiği “Nâzım Radyosu” adlı eseri  İzmir Karşıyaka’da Güzel Sanatlar Parkı’nda sergileniyor.

Karşıyaka’da gerçekleşen ‘edebiyat’ konulu bir heykel sempozyumuna davet edilen Bahadır Çolak, söz konusu edebiyat olunca sisteme karşı tutumunu örnek aldığı Nâzım Hikmet üzerine çalışmak istedi. Ortaya “Nazım Radyosu” çıktı.

Traverten ve çelikten heykel dikey bir yapı üzerine kurgulanmış, üzerinde radyoya ait bir hoparlör, merkezinde ise bir boşluk ve içinde asılı metal kalemler yer alıyor. Rüzgârın gücüyle harekete geçen kalemler devamlı olarak sesler çıkarıyor.

Bahadır Çolak, Nâzım Hikmet üzerine yaptığı işle ilgili şunları söyledi: “Çoğu zaman işlerimde iktidar ve kontrol mekanizmalarına eleştiride bulunurum. Matbaadan sonra radyo, toplumlara ulaşan en önemli iletişim kaynağı olarak bilinir, varlığı imgesel olarak her zaman bizlere bir şeyler aktaracak olan her an yeni bir şey duyabilmenin heyecanını yaşatan bellek ürünüdür. Bu heykel de benim için Nâzım Hikmet’i anlatmakta, her zaman dimdik, yazdıklarının, eleştirilerinin arkasında!”

İzleyiciyle fonksiyonel olarak da iletişime geçen heykel Karşıyaka’da Güzel Sanatlar Parkı’nda sergileniyor.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal