Nâzım Hikmet bu akşam canlı yayında anılacak

Nâzım Hikmet bu akşam canlı yayında anılacak

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, şairi, ölümünün 57’nci yıldönümde canlı yayında gerçekleştireceği programla anacak.

3 Haziran 1963’te hayata veda eden Nâzım Hikmet anısına düzenlenecek olan program bu akşam saat 20.30’da www.nazimhikmet.com sayfasında başlayacak.

Genco Erkal, Sunay Akın, Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz, Şevval Sam, Nükhet Duru, Kardeş Türküler, Moğollar, Yeni Türkü, Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu ve Sıla gibi yazar ve sanatçıların katılacağı programda Nâzım Hikmet, şarkılarla, söyleşilerle ve şiirlerle anılacak.

2020 yılı Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri ise bu yıl Hıfzı Topuz ve Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu’na takdim edilecek.

‘Salgın nedeniyle kitlesel katılımlı anmalar yapılamayacak’

Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN Türkiye Yazarlar Derneği ve Nâzım Hikmet Vakfı şair anısına birer açıklama yayımladı.

Nâzım Hikmet Vakfı tarafından yapılan açıklamada, şairin her yıl 3 Haziran’da Türkiye ve dünyanın çeşitli kitle örgütleriyle birlikte anıldığı ancak bu yıl salgın koşulları nedeniyle kitlesel katılımlı anma yapılamayacağı aktarıldı. Vakfın açıklaması şöyle:

“Bu yıl salgın koşulları nedeniyle kitlesel katılımlı anmalar yapılamayacak. Ama ne gam! Nâzım Hikmet zaten her gün her an hepimiz tarafından anılmıyor mu? Onu düşünmeden dilimizi, kültürümüzü, geleceğin mutlu insanı ve toplumunu düşünmek mümkün mü? Her gün, her an olduğu gibi bu 3 Haziran günü de Nâzım Hikmet’i geleceğin mutlu insanı ve toplumuna inancımızla anıyoruz.”

Dört esere ödül

Öte yandan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından, şairin eserlerinden yola çıkarak onun duygu, düşünce ve hayallerini bugüne taşıyacak görsel bir anma oluşturmak hedefiyle düzenlenen Nâzım Hikmet Anısına ‘Yazıdan Görsele’ Tasarım Yarışması da sonuçlandı.

180 tasarımın katıldığı, 42 tasarımın ikinci tura, 24 tasarımın ise bir üst tura taşındığı yarışmada öne çıkan dört eser eşdeğer ödüle değer görüldü.

Ödülü paylaşan Defne Kıran, Carilla Karahan, Fulya Ersöz ve Habip Yılmaz’ın tasarımlarına şuradan bakılabilir.

Genco Erkal söyleşisi

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Edebiyat Söyleşileri kapsamında ”Nâzım Hikmet’i Tanımak ve Anlamak ” başlıklı söyleşiye konuk olan Genco Erkal’ın “Nâzım’la 40 Yıl” adlı sunumu, vakfın YouTube kanalında bir hafta boyunca izlenebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal