Nâzım Hikmet 119 yaşında: ‘Dünya Şairini Selamlıyor’

Nâzım Hikmet 119 yaşında: ‘Dünya Şairini Selamlıyor’

Şair Nâzım Hikmet 119’uncu doğum gününde şiir ve şarkılarla anılacak. Ataşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Dünya Şairini Selamlıyor” başlıklı program pandemiden dolayı çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

15 Ocak 1902’de doğan Nâzım Hikmet’in anısına düzenlenen program üç bölüm hâlinde Ataşehir Kültür YouTube kanalından yayımlanacak. Programda şairin kendi sesinden şiirleri dinletilecek, farklı dillere çevrilmiş şiirleri okunacak ve Hikmet anısına şarkılar söylenecek.

Saat 10.30’da “Nâzım Hikmet Şarkıları” etkinliğiyle başlayan program, saat 14.00’te “Nâzım Hikmet’in Sesinden Şiirler” etkinliğiyle devam edecek. Program saat 16.00’da “Dünya Nâzım Hikmet Şiirleri Okuyor” etkinliğiyle son bulacak.

“Nâzım Hikmet Şarkıları” bölümünde Grup Gündoğarken “Nâzım Hikmet Memleket” adlı şarkıyı, Erdal Güney “Sevdamız Bir Uzun Bakış” şarkısını, Doğan Canku “Gecelerim”i ve Metin-Kemal Kahraman “Deniz Koydum Adını” adlı şarkıyı seslendirecek.

“Nâzım Hikmet’in Sesinden Şiirler” bölümünde şairin “Hasret”, “Büyük İnsanlık”, “Seviyorum Seni” ve “İnsanların Türküleri Kendilerinden Güzel” adlı şiirleri kendi sesinden dinletilecek.

“Dünya Nâzım Hikmet Şiirleri Okuyor” bölümünde ise şairin kaleminden çıkan eserler dünyanın farklı farklı dillerinde seslendirilecek. Yerli ve yabancı sanatçılar, Nâzım Hikmet eserlerini Türkçe, Fransızca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Macarca, Arapça, Farsça, Hırvatça ve Makedonca olarak okuyacak.

Ayrıca Japonya Kültür Ataşesi Takumi Suemitsu, Macaristan Kültür Ataşesi Balâzs Szöllössy ve Institut Français Türkiye’den Ghislain Vidal’ın Nâzım Hikmet için gönderdiği mesajlar yayımlanacak.

Küçükçekmece Belediyesi’nden özel kitap

Küçükçekmece Belediyesi, Nâzım Hikmet’in doğumunun 119’uncu yılına özel bir kitap hazırladı. Koleksiyon değerinde, numaralı olarak yalnızca bin 100 adet basılan ve titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlanan “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” başlıklı kitap, bir Nâzım Hikmet bibliyografik biyografisi olma özelliği taşıyor.

Prestij kitap olarak yayımlanan 704 sayfalık çalışma, şairin hayatta olduğu yıllarda (1902-1963) Türkiye’den Brezilya ve Japonya’ya kadar tüm Dünya’da, 40’tan fazla dilde yayımlanmış kitaplarının kapakları, kitapların içeriği ve hikâyeleri hakkında bilgileri içeriyor.

M. Melih Güneş’in hazırladığı kitabın editörlüğünü Turgay Fişekçi, grafik tasarımını Aykut Genç, yayın koordinatörlüğünü ise Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç yaptı.

Şairin külliyatında bilinmeyen pek çok eserin bulunarak gün ışığına çıkarılmasına vesile olan kitabın araştırma sürecinde ağırlıklı olarak, Nâzım Hikmet’in Moskova’daki kendi evinden ve M. Melih Güneş’in kitaplığından yararlanıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal