Nazi döneminde yağmalanan tablo sahiplerine iade edildi

Nazi döneminde yağmalanan tablo sahiplerine iade edildi

İtalya’da polis, Naziler tarafından 1944 yılında Fransa’da Yahudi sahiplerinden çalınan Poussin tablosunun bulunduğunu ve hak sahiplerine iade edildiğini duyurdu.

17. yüzyıl Barok ressam Nicolas Poussin’e ait yağlı boya tablo, İtalya’nın Padua kenti yakınlarındaki bir antika tüccarının evinde ele geçirildi.

Kültürel miras konusunda uzman İtalyan polisi yaptığı açıklamada, Nazi askerlerinin İkinci Dünya Savaşı’nda Batı Fransa’nın Poitiers kasabasını işgal ettikleri sırada tabloyu Yahudi sahiplerinin evinden çaldıklarını belirtti.

Yahudi aile, 1947’de Fransa’nın iade bürosu tarafından yayımlanan “1939-1945 savaşı sırasında Fransa’da yağmalanan mallar rehberi”nde listelenen tablolarını aramaya başlamıştı.

Soruşturma geçen yıl tekrar açılmış

98 yaşındaki İsviçreli bir kadın ve 65 yaşındaki Amerikalı bir adam olan mirasçılar, İtalyan avukatları aracılığıyla şikâyette bulunmuş, geçen yıl soruşturma yeniden başlatılmış.

Polis, tablonun Fransa’dan İtalya’ya getirildiği 2017 yılına izinin sürüldüğünü belirtti. İki yıl sonra, Milan’dan bir antika satıcısı, eseri Hollanda’daki Maastricht’teki uluslararası bir sanat sergisine gönderdi. Orada, Hollandalı bir sanat uzmanı, tabloyu listeden tanıdı. Polisin operasyonuyla tablo, antika satıcısının evinde bulundu.

 

Kaynak: Euronews Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal