NASA’dan Mars müziği: Kızıl Gezegen’in bulutlarındaki hareketler sese dönüştürüldü

NASA’dan Mars müziği: Kızıl Gezegen’in bulutlarındaki hareketler sese dönüştürüldü

Bilim insanları, Güneş Sistemi’ndeki en büyük toz fırtınalarına sahip gezegen olan Mars’taki bulut hareketlerini sese dönüştürerek flütle çaldı.

Independent Türkçe’nin Daily Mail’den aktardığı habere göre, Birleşik Krallık’taki Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Dr. Domenico Vicinanza ve Exeter Üniversitesi’nden Dr. Genevieve Williams, çalışmalarında, NASA’nın Kızıl Gezegen’in hava durumunu tahmin etmek için kullandığı Pleiades adlı süper bilgisayarın verilerini kullandı.

Verileri çalışabilmek için görüntü izleme sisteminden yararlanan ikili, daha sonra, model çıkarabilmek için söz konusu verileri filtreledi. Ardından bunları melodik aralıklarla eşleştirdi ve böylece gezegendeki bulutların hareketlerini sese dönüştürdü.

Seslere flütle hayat verildi

Veri sonifikasyonu diye bilinen bu işlem tamamlanınca, Fairmont State Üniversitesi’nden flütçü ve müzikolog Alyssa Schwartz şarkıya hayat verdi. Söz konusu eseri yayınlayan NASA’nın sitesinden, besteye dair melodiler de indirilebiliyor.

Öte yandan Dr. Vicinanza, çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Gerçek müziği yaratabilmek için gerçek bilimsel verileri kullandık. Böylece Alyssa, Mars’taki bulutların hareketlerinin şeklini çalabildi.”

Projelerinden gurur duyduğunu ifade eden bilim insanı Vicinanza, NASA’nın verilerini çalışırken kullandıkları çıkarma ve modelleme tekniklerini kendi akademik araştırmalarında da kullandıklarını belirtti.

Modellerinin, veri bilimcilerin düz bir çizgide ilerlemeyen ve karmaşık verileri inceleyebilmesinin yanında bunlardan model çıkarabilmesini sağladığını da kaydeden bilim insanı “Çalışmamızın büyük miktarda sağlık verilerini incelemek, ekonomi hakkında tahminler yürütmek ve tabii ki müzik yapmak gibi pratik kullanım çeşitleri var” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal