‘Narmanlı’da restorasyon değil, tarih ve doğa kıyımı var’

‘Narmanlı’da restorasyon değil, tarih ve doğa kıyımı var’

Geçtiğimiz hafta, henüz karşı davalarla başlayan hukuki süreç devam etmesine rağmen, Narmanlı Han’a iş makineleri girmiş ve restorasyon projesi başlatılmıştı. Bugün Beyoğlu Kent Savunması’nın (BKS) yaptığı çağrıyla, inşaatı protesto edenler, Narmanlı Han’da yaşayanlar, çalışanlar toplandı ve inşaat gürültüsünü sloganlarla bastırmaya çalıştı.

BKS adına konuşan sanatçı Nazım Dikbaş, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Bedri Rahmi’ye Narmanlı Han’ın tarihi misafirlerini andı, kentsel bellek açısından önemine değindi. 1838 yılında inşa edildiği düşünülen Narmanlı Han, Fransız Konsolosluğu binası ile birlikte, Beyoğlu’nun en eski iki binasından biri. Dikbaş, Narmanlı Han’ın tarihi boyunca pek çok sanatçıya ev sahipliği yaptığına, 90’larda da burada müzik grupları kurulduğuna ve Beyoğlu’nun kültürel yaşamına büyük bir katkı sağladığına dikkat çekti.

Yıllar içerisine boşaltılan ve çürümeye bırakılan, sonrasında Tekin Esen ve Mehmet Erkul tarafından satın alınan handa şimdi, koyun kurban edilmesiyle başlayan bir restorasyon projesi sürmekte. Eylemde konuşma yapan mimar Zeynep Ahunbay, Narmanlı Han’ın SİT alanı olduğunun görmezden gelindiğini söyledi. Restorasyon başladığından beri avludaki iki büyük ağaç kesildi, hanın meşhur kedileri evsiz kaldı ve iddiaya göre öldürüldü.

narmanli2

Narmanlı Han’ın korunması için mücadele eden Beyoğlu Kent Savunması’nın üç temel talebi var:

“1. Narmanlı Han’da restorasyon adı altında yürütülmek istenen ruhsuz yıkım projesi durdurulsun.

2. Narmanlı Han bütünüyle kamulaştırılsın.

3. Narmanlı Han’ın odaları, bölümleri, eskiden olduğu gibi sahaflara, prova yapmak için bağımsız tiyatro gruplarına, stüdyo arayan müzisyenlere ve resim atölyesi olarak ressamlara kiralansın. “

Tekin Esen ve Mehmet Erkul’un sahip olduğu binanın restorasyon projesinin başında mimar Sinan Gemin bulunuyor. BKS eylemcilerinin ifade ettiğine göre, Golden Rose markasını bünyesinde barındıran Erkut Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkut hakkında halen sürmekte olan başka inşaat davaları da var. Eylemciler, Narmanlı Han’ın önündeki protestoyu sona erdirdikten sonra Beyoğlu Golden Rose mağazasını önünde de sloganlar attı, eylem yaptı.

Mimar Sinan Gerim’in yaptığı açıklamaya göre “AVM ya da otel olamayacak kadar küçük” olan Narmanlı Han, restorasyon sonrasında mağaza ve lokantalara ev sahipliği yapacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal