Müzisyenlerden ortak çağrı: ‘Mevcut ekonomik hasardan kendi çabalarımızla kurtulmamız imkânsız’

Müzisyenlerden ortak çağrı: ‘Mevcut ekonomik hasardan kendi çabalarımızla kurtulmamız imkânsız’

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren ve konserleri iptal edilen yüzlerce müzisyen, sosyal medyada #MüziğeSesVer etiketiyle yeni bir kampanya başlattı.

Müzik-Sen’in verilerine göre, pandemi dönemi başladığından bu yana aylardır işsiz olan yüze yakın müzisyen intihar etti. Salgın nedeniyle zor günler geçiren ve konserleri iptal edilen yüzlerce müzisyen sosyal medyada #MüziğeSesVer etiketiyle yeni bir kampanya başlatarak ortak bir bildiri yayımladı. Müzik sektörünün ekonomik sıkıntılar yaşadığını vurgulayan müzisyenlerin bildirisinde “Mevcut ekonomik hasardan kendi çabalarımız ile kurtulmamız imkânsız” denildi. Çağrı metni şöyle:

‘Derin, ekonomik hasarlar oluşuyor’

“Küresel bir salgın olan ve maalesef ülkemizde de görülmeye başlanan koronavirüsü ile ilgili gelişmeleri önce insan olarak, sonra da uzun yıllardır tökezleyerek ilerlemeye çalışan bir sektörün çalışanları olarak derin üzüntü ve büyük endişe ile izliyoruz.

“Tüm insanlık olarak, içinde bulunduğumuz durum son derece tedirgin edici boyutta. Bu salgının ülkemize bu kadar geç sirayet etmesinde, devletimizin gösterdiği iradeyi canı gönülden kutluyor ve destekliyoruz. Müzik sektörü çalışanları olarak, bu krizde elimizden gelen her türlü özveriyi gönülden yapacağımızın bilinmesini istiyoruz.

“İnsan hayatının mevzu bahis olduğu bu sağlık krizinde, pek çok sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de derin ekonomik hasarlar oluşuyor. Uzun bir süredir ülkemizde yaşanan deprem, maden faciası, yurt içinde ve yurt dışında yaşanan terör saldırıları olaylarında kepenk kapatan ilk sektör olarak müzik camiası, bu krizlerde ekonomik batağa saplanmış olmasına karşın elinden geleni yapmış; müziğin sadece eğlence olmadığını, insanların müzik ile bir araya gelip, birbirine el uzatıp can verdiğini göstermiştir.

‘1 milyon kişiye istihdam sağlıyor’

“Van depremi için pek çok organizatör, mekân, işletmeci ve müzisyen bir araya gelip yardım konseri yapmış ve Van’a bir okul hediye etmiştir. Şehitlerimizin haberi geldiğinde ilk önce mekânlar ve müzisyenler tepkilerini göstermiş, sahnelerini susturmuş, bir kısmı gelirlerini ihtiyaç sahiplerine bağışlamıştır. Her dönemde yaşanan ekonomik kriz sonrasında hiçbir devlet kurumunun desteği olmadan, tamamen kendi imkânlarıyla tekrar ve tekrar ayağa kalkmıştır.

“Müzisyenler, bağımsız yapım firmaları, bağımsız menajerlik firmaları, konser mekânları gibi başlıklar altında toplanabilecek müzik sektörü, garsonlardan güvenlik elemanlarına, komilerden sesçilere, kulis sorumlularından teknik ekibe, müzisyenlerden rodilere, aşçılardan temizlik elemanlarına, firmalardaki sekreterlerden asistanlara yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlamaktadır.

“Devletin önemli gelir kaynaklarından olan bu sektörün SGK ödemelerinden stopaja, KDV’den personel maaşlarına, mekân kiralarından seyahat sigortalarına kadar ciddi bir ödeme yükü vardır. Halihazırda bir ekonomik darboğazda olan ve gelinen noktada tamamen şalteri indirme konumuna gelen sektörün, mevcut ekonomik hasardan kendi çabaları ile kurtulması imkansızdır. Müzik, eğlence sektörü ve sahne sanatçıları emekçileri kısaca Türk müzik sektörü çalışanları herkesi birliğe ve sesimizi duyurmaya davet ediyoruz.”

‘Devlet daha ne bekliyor?’

Çok sayıda sanatçı, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla kampanyayı destekledi. Paylaşımlardan bazıları şöyle:

View this post on Instagram

2015 Harbiye konserlerinin birinde "Müzik susturulamaz" başlığı altında Efe'yle yazdığımız bu şarkıyı tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte sahnede söylemiştik. Kadim dostumuz müziğin elini hiçbir zaman bırakmayacağımızın sözünü bir de orada vererek ve elbet müzik işçileri olarak. Temasın kontrol altında tutulamadığı önlemleri noksan bir atmosferde işimizi icra edemeyeceğimizin, hiç kimse adına öyle bir sorumluluk alamayacağımızın da çokça farkındayız. Ancak buraların "tu kaka" çocukları olarak görülmek de istemiyoruz. Kalabalığız. Takım arkadaşlarımız için de müzisyen arkadaşlarımız için de endişeliyiz. Aklınızın bir köşesinde dursun. #müziğesesver

A post shared by Sıla (@silagencoglu) on

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal