Müzisyenler: ‘3 milyon kişi işsizler ordusuna katılacak’

Müzisyenler: ‘3 milyon kişi işsizler ordusuna katılacak’

Ankara Kuğulu Park’ta enstrümanlarını yere bırakarak sessiz eylem yapan müzisyenler, koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle işletme faaliyetlerinin kısıtlanmasına tepki gösterdi. Yaklaşık 3 milyon kişinin işsiz kalacağını belirten Müzisyen Ulaş Akyol, “Bu durumun getirdiği mağduriyetler için ise hükûmet sessiz” dedi.

Çankaya Kuğulu Park’ta bir araya gelen Müzisyen Ulaş Akyol ve Fatih Özakoğlu, işletme faaliyetlerinin sınırlandırılmasına karşı, “Sanatın saati olmaz” demek için sessiz eylem gerçekleştirdi.

Ankara Gar önünde 10 Ekim 2015’te düzenlenen IŞİD’in saldırısı sonucu ayağına takılan protezle yaşama tutunan Gökhan Yaralı, müzisyenlere destek verdi. Enstrümanlarını yere bırakan Özakoğlu ve Akyol, geçinemediklerini ve zor durumda bırakıldıklarını söyledi. İşletme sahipleri ve çalışanlara seslenen Akyol, “20 Kasım’da saat 20.00’de Twitter’dan herkes #KapattıkYaŞimdi etiketi ile paylaşım yapsın” çağrısında bulundu.

‘Hükûmet sessiz’

20.00 itibarıyla işletme faaliyetlerinin sınırlandırılmasıyla işsizliğin artacağını ifade eden Akyol, “3 milyon kişi işsizler ordusuna eklenecek. Bu durumun getirdiği mağduriyetler için ise hükûmet sessiz” dedi.

‘Güvencesiz müzisyenler’

İşletme faaliyetlerinin sınırlandırılması sonucu güvencesi olmayan müzisyenlerin kötü etkileneceğine dikkati çeken Özakoğlu ise “Virüsün yayılmasını engellemek için birtakım tedbirler alınmalıdır, ancak bu alınan tedbirler kapsamında, eğer anayasal hakkımız olan, çalışma hakkımız kısıtlanacaksa, devletin kamu imkânlarından bize kaybettiğimiz kazancımızın en azından büyük bir kısmını karşılamalıdır.  Bu talebimizi sunmak için bir süredir yürüttüğümüz sessiz nöbet eylemimizin 3’üncüsünü bu akşam gerçekleştirdik. Tüm eğlence mekânları çalışanlarına önümüzdeki zor süreçte kolaylıklar diliyorum. Dayanışmayla kalın” diye konuştu.

‘Açlığa mahkûm etmek’

Müzisyenlere destek veren Gökhan Yaralı da yaşanacak işsizliğe dikkat çekerek, “Ev kirası faturalar dahası sabah sofraya ekmek nasıl gelecek çözüm üretilmiyor. Virüsten koruyalım derken açlığa mahkum etmek bu yasakların tam karşılığı ve bende müzisyen arkadaşların sesine destek vermek istedim” ifadelerini kullandı.

Müzisyenlerin eylemi alkışlarla sona erdi.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal