Müzisyene ‘sanattan ve ticaretten men cezası’ uyarısı

Müzisyene ‘sanattan ve ticaretten men cezası’ uyarısı

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi zabıtaları, sokakta müzik yapan Servet Erkan’a “sokak müziği ruhsatı” olmadığı için para cezası kesti ve tekrarlaması halinde “sanattan ve ticaretten men” uyarısı yaptı.

Mezopotamya Ajansı‘ndan Selma Güzelyüz’ün haberine göre, Eskişehir Adalar bölgesinde dört arkadaşıyla birlikte 2016 yılında Adalar Sanat Atölyesi’ni açan Servet Erkan, pandemi gerekçesiyle atölyesini kapatmak zorunda kaldı. Koronavirüs salgını nedeniyle atölyelere ara verdikleri için işsiz kaldığını aktaran Erkan, sokak müziği yapmasının da Odunpazarı Belediyesi zabıtaları tarafından “sokak müziği ruhsatı” olmadığı gerekçesiyle engellendiğini belirtti. Zabıtalar tarafından sokak müziği ruhsatı olmadığı için kendisine 307 TL para cezası kesildiğini söyleyen Erkan, “Zabıtalar, bir daha sokakta müzik yapmam durumunda ‘sanattan ve ticaretten men’ edileceğimi evrakla ilettiler” dedi.

‘Ruhsat zorunluluğu bizi çok daralttı’

Yaklaşık altı yıl boyunca sokak müzisyenliğini yaptığını belirten Erkan, “Sokak sanatı güneşin ve rüzgârın esiş yönüyle şekillenir ve konumunu öyle belirler. Ama bu ruhsat zorunluluğu, belediyelerin belirlediği alanlarda müzik yapma zorunluluğu bizi çok daralttı. Bizlerde sokakta değil atölyelere sığındık ama artık burada da iş yapamıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sorunlar koronavirüs ile daha görünür oldu’

Sanatçıların yaşadığı sorunların pandemiyle birlikte daha fazla görünür hale geldiğini vurgulayan Erkan, “Pandemiyle birlikte bizim hiçbir anayasal hakkımız kalmadı. Biz sanatçıların yaşadığı sorunlar birbiriyle bağlantılı ama geldiğimiz noktada korona virüsüne bağlandı. Korona ile hiçbir alakası yok. Eskiden de biz sokakta, mekânda problem yaşıyorduk, yine de problem yaşıyoruz. Sorunlar sadece korona ile daha görünür hale geldi. Yüzlerce arkadaşım enstrümanını sattı ve satılığa çıkarmaya devam ediyor. Müzisyenler, tiyatrocular mağdur. Ama şunu da net söylemeliyim ki, müzisyenler şarkılarıyla sanata engel koyanları madara etmezlerse; replikleriyle bunları tiye alıp bunların gerçek yüzünü ortaya çıkarmazlarsa, bu durum böyle gidecek” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

2 Yorumlar

 • Mehmet uysal
  17 Şubat 2021, 22:12

  Sayın ; Mehmet Uysal

  15.02.2021 tarihli mailiniz incelenmiş olup Zabıta Müdürlüğünden gelen cevaba göre; Belediyemiz sınırları içerisinde sokak müzisyenliği yapan kişilerle ilgili olarak Kültür Müdürlüğümüzce değerlendirme yapılmış, müzisyenlik yapmaya yetkin olan kişilere izin belgesi verilmiştir. Belirli alanlar tespit edilerek rotasyon şeklinde faaliyet göstermektedirler. İzin belgesi olmayanlar Zabıta ekiplerimizce uyarılarak Kültür Müdürlüğüne yönlendirilmektedir. Yapılan incelemede Servet ERKAN isimli şahıs adına düzenlenmiş cezai işlem olmadığı tespit edilmiştir.

  HALK MASASI Odunpazarı Belediyesi-Eskişehir

  444 26 00

  CEVAPLA